Siili aastaring on läbi saamas

Fotod: Arne Ader
Siil sahistab vahtralehesajus.
 
  Harilik siil      
 
Kuldne ja haruldaselt soe sügis hakkab läbi saama, samuti siili aktiivse aastaringi osa. Maagilist viiekraadist ööpäeva keskmist pole veel saabunud – rohi kasvab ning okaskerad saavad endid nuumata ja see on hea.
 
Siilid on inimkaaslejad ja paksust metsast neid ei leia – katsu ise lühikeste jalgadega kõrges kulus või oksarägus ringi ukerdada, pole mõnus... Kui suvisel ajal liiguti hämaruse saabumisest alates, siis nüüd võime siili trehvata ka päevavalges.
 
Kui oletame, et siili liikumise ring on kusagil kolme kilomeetri pikkune, siis jäävad käiguradade ümbrusesse, tihedamatesse puhmastesse loomakeste paar puhkepaika ja muidugi talveuneks välja vaadatud koht.
 
Kui oled pea kindel, et siil mõnes oksahunnikus võib talvituda, siis saad seda sümpaatset looma veidi aidata. Arne pildil on tüüpiline siili talvitumise risuhunnik. Mõne vana ja aukliku kiletükiga võiks katta oksahunniku tipu. Just nimelt ainult tipu, et talvised sulad ei pääseks okaskera märjaks tegema. See ongi suurimaks ohuks siilide elule. Umbselt katmine tekitab oksahunnikus hallitust ja see on siili tervisele samuti äärmiselt ohtlik. Väike kilekatus fikseeri läbitorgatud okste või muu käepärasega.
 
Nn taliuinak kestab ümmarguselt pool aastat, sel ajal jääb kehakaalgi poole väiksemaks. Hää, kui siil läheks talvituma kehamassiga seitsesada grammi.
 
Veidi taliuinakust: suure kaaluga pruunkaru kehatemperatuur talvisel ajal on veidi üle kolmekümne kraadi ja suvisest poole võrra väheneb nii energia- kui hapnikutarve. Väikesel siilil on piiratud hulk tagavara-aineid organismis ja sooja toodab nn pruun rasvakiht. Talvituva siili kehatemperatuur langeb +4 kraadini, seda on siis suvisega võrreldes isegi 35 kraadi vähem. Suvisest päevasest energiatarbest kasutatakse talvel vaid 1/100 (hämmastav kokkuhoidlikus). Siili organism vajab talvel vett ja seda põletatakse samuti rasvast. Soolestik peab talvel töötama, et lämmastik organismist välja viia ehk siis „kakitakse talvepesasse“.
 
Uurijad kinnitavad, et siil ärkab vaheajaga umbes korra nädalas, et soojendada organismi vastavalt muutunud ilmastikule. Taliuinaku ajal ollakse tegutsemisvõimetud ja ei reageerita isegi häirimise korral.
 
Mida soovida jääb – kuiva ja sooja talvepesa.
 

Haohunnik aianurgas sobib siilile pesaks. Otepää kirikuaed.
 


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)