Ettevalmistused talveks

 
Tekst: Eet ja Aarne Tuule, Tallinna Linnuklubi
Foto: Aarne Tuule
 
Öised miinuskraadid tuletavad üha sagedamini meelde, et pikk ja soe hilissügis hakkab peagi tasapisi varajaseks eeltalveks muutuma. Seoses sellega on igal linnusõbral just praegu paslik aeg teha mõned ettevalmistused ja vaadata üle pesakastid - toidumajad.

Pesakastid on seisnud juba suvest saadik kasutamata ja võiks arvata, et ega enne uut aprilli neid keegi ka ei vaja. Siiski ei maksa pesakaste talveks kuuri või varjualusesse tõsta, kuna sügise ja talve saabudes lähevad nad lindude seas taas hinda. Küllap on paljud märganud, et jahedamate ilmade saabudes ilmuvad peamiselt rasvatihased majade lähedusse, kõõluvad aknalaual ja ronivad mööda seinu, justkui midagi otsides. Suvise putukate külluse lõppedes hakkavadki linnud toitu otsima koorepragudest, vuugivahedest ja kõikjalt mujalt, kuhu putukad end talvekorterisse sättinud on. Just seetõttu võib nii mõnegi pesakasti juures märgata lindude askeldamist, justkui oleks kevadine pesaehitus täies hoos. Linnud otsivad tegelikult pesakastis peituvaid putukaid ja vaatavad ühtlasi üle üha jahenevateks öödeks sobivaid turvalisi ööbimiskohti.

Just talvise ööbimise tõttu tulekski sügiseti pesakastid lahti võtta, eemaldada sealt pesitsusajal kasti tassitud materjal, puhastada kast ja miks mitte vooderdada puhta loodusliku soojustusmaterjaliga (kuluhein). Puhastamata pesakastis on tihti lisaks söödavatele putukatele ka pesitsusajast jäänud parasiite, kes hakkavad ööbivaid linde kimbutama ja mõjuvad niigi rasketest talvistest oludest kurnatud lindudele veelgi nõrgestavamalt. Mõnikord ei ole kevadine pesitsus õnnestunud ja pesakastist võib leida munade või poegade jäänuseid. Kes meist sooviks sellistes tingimustes ööbida? Kindlasti tuleb meeles pidada, et ka sügisese puhastamise korral tuleks pesakastid tühjendada ka kevadel, vahetult enne pesitsusaja algust!

Kui juba pesakastide puhastamine ette võtta, võiks üle vaadata ka talvised toidumajad. Neid võiks just praegu kõpitseda, puhastada ja vajadusel uus muretseda, sest pole harvad juhtumid kui paks lumekiht sajab maha ootamatult. Siis on hea, kui toidumajad on talveks juba aegsasti valmis. Aialindude toitmist ei ole tarvis alustada enne lumikatte tekkimist ja püsivaid külmakraade, sest liiga rikkalik toiduvalik meelitab muidu lõuna poole rändavaid linde siia jääma ja nii võibki liialt varajane toitmine lindudele kokkuvõttes karuteene osutada. Toidumajade puhul tasuks meeles pidada, et neid on tarvis talve jooksul samuti puhastada, kuna paljude lindude kohtumiskohas võivad väljaheidetega määrdunud räpasest toidumajast hakata levima haigused, mis nii mõnedki nõrgemad linnud maha murravad.

Kui eelmainitud ettevalmistused tehtud, saab lindude heaks veel üht-teist ära teha. Kindlasti on üks parimaid talilindude aitamise viise talilinnuloendustel osalemine. Kuidas see käib ja mida loendamiseks tegema peaks, saab täpsemalt lugeda:

 
Pesakastide puhastamine. Vasakul must-kärbsenäpi pesa surnud poegadega, paremal rasvatihase eduka pesakasti sisu.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)