EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

Mägrad tegutsevad

Foto: Arne Ader
 
Mägraurud
 
Mäger    Meles meles
 
Ei ole mägrad sel sügisel veel endid taliuinakusse sättinud, liikumist  ja tegutsemisjälgi on veel näha nii Saaremaal, Alutaguse metsades, kui Lõuna-Eestis. Harva liigutakse ringi valgel ajal, seetõttu on ka vähesed metsashulkujad neid näinud.
 
Mägrad on endid nuumanud nii loomse, kui taimse toituga: mullast tuhnitakse usse, tõuke, tigusid, talvituma pugenud valmikuid. Jahitakse hiiri, pisinärilisi ning talvituma pugenud konni, aga jahimehena on mägrad kohmakad. Meelsasti süüakse tõrusid, seeni, marju, rohttaimi ja maiad ollakse just kaerale. Kehakaal on sügisega kahekordistunud ning rasvakihi paksus võib olla nelja - viie sentimeetrine. Märkimisväärne organismi võime, suure täiskasvanud looma kehakaal on pea puud – jagada kahega ning saamegi kevadise kehakaalu kilodes.
 
Külmade saabumisel väljuvad mägrad üha harvemini pesast. Püsivate külmade saabumisel kraabitakse käigud kuivanud lehti ja mulda täis ning jäädakse taliuinakusse. Soojade talveilmadega õhutatakse urge ja käiakse veidi ringi jalutamas.
 
Vanemas linnakus elutseb selle perekonna pea – vana isasloom ja tema kaasa. Mitme aasta noored emasloomad ning tänavused ja möödunud aasta noorloomad. Hilistalvel sünnib linnakus uus sugupõlv.