EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

Siidisabad Pelgulinnas

Fotod: Arne Ader
Loodusheli: Veljo Runnel
 
Siidisaba
 
Kuula siidisaba   
 
Siidisaba      Bombycilla garrulus
 
Detsember ongi siidisabadele rände kuu. Paar päeva on Pelgulinna väisanud paarisajapealine rändeparv. Rästastest järelejäänut, pihlaka, viirpuu või aroonia vilju leidub veel päris arvestatavas koguses. Salgad  puhastavad  puud-põõsad ikka päris süstemaatiliselt. Pealtlõunasel ajal koguneb parv suure papli ladvaokstele, et tunnikese jagu „leiba luusse lasta“. Hommikusel liiklushõredal ajal on lindude lennus olles kuulda nõnda iseloomulikku siristavat heli. Kolmnurksete tiibadega siidisabade lennupilt sarnaneb väga kuldnokkade omale.
 
Vaatame kaunite tundralindude välimikku: siidja ning läikiva sulestiku põhivärvideks on siidhall ja punakaspruun. Silmadel must vööt ning kurgualusel sama värvi laik. Uhke peatutt ehib kõiki. Tugev nokk,  mille ots veidi kõverdunud. Tiivasulestik must, kollaste ja valgete laikudega. Hoogsulgede tipud kollased nagu ka sabaots.
 
Noor- ja vanalindude erinevusest: noortel puudub must laik kurgul ning siidine läige on tuhmim. Binokliga vaadates on vahe märgatav.
 
Söömakombed on aplad. Salk tühjendab lühikese ajaga, kas pihlaka või viirpuu, kusjuures puude alused jäävad marjapudi täis, aga selle omakorda „koristavad“ mõne päeva jooksul vähemad ja nõrgema nokaga talilinnud.
 
Siidisabad vahtraladvas
 
Kairo teatab Simunalt:
Tänase ilusa ilmaga oli palju linde liikumas ja ka kuulda. Tihased otsivad puudel putukaid ja teistel liikidel on omad tegemised. Tundub, et tänavu on tihaseid palju.