Pargi-nahkhiirte lend novembris!

Tekst ja foto: Matti Masing, Sicista Arenduskeskus www.hot.ee/sicista98/
 
Pargi-nahkhiire portree
 
Tänavu suvel ja sügisel uurisin detektori, Pettersson D240x abil nahkhiirte lennuaktiivsust ja levikut Läänemaal. Haapsalu loendusradadel lendas mitmest liigist nahkhiiri kuni oktoobri lõpuni, kõik liigid määrasin detektorist kostuvate häälte põhjal. Mida aeg edasi, seda vähem jäi linnas alles kohti, kus nahkhiired lendasid, viimaks leidsin neid vaid ühel väikesel alal, rannapargi otsa juures.
 
Õhutemperatuuril üle +6 C lendas Haapsalus putukaid veel kuni oktoobri lõpuni, neil öödel oli alati lendamas ka nahkhiiri. Paiksetest liikidest olid need põhja-nahkhiir (Eptesicus nilssonii), veelendlane (Myotis daubentonii) ja pruun - suurkõrv (Plecotus auritus), rändliikidest pargi-nahkhiir (Pipistrellus nathusii).
 
Kui putukaid tänavalaternate ümber enam näha polnud, kadusid õhust ka nahkhiired.
 
Huvitav avastus toimus 8. novembri õhtul kella 19 paiku, kui Haapsalus lendas veel mitu pargi - nahkhiirt. Selle rändliigi viimased leiud sügisel olid varem teada Tartust ja mõnelt rannikualalt oktoobri esimesel nädalal, seejärel neid Eestis ei kohata kuni aprilli lõpuni või mai alguseni (olenevalt aastast ja vaatluskohast). 17. novembri õhtul, õhutemperatuuril +7.5 C, tiirutas Haapsalu rannapargi kohal veel üksik põhja-nahkhiir, +muud nahkhiireliigid olid siis juba õhust kadunud.
 
Oletan, et see pargi - nahkhiirte väike rühm jääb Haapsalusse talvituma kevadeni.
 
Lääne-Eesti merelises kliimas võib leiduda muidki kohti, kus ränd-nahkhiired lendavad sügisel enne lume tulekut (nt Kuressaare, Kärdla). Neid kohti saab suhteliselt lihtsalt tuvastada detektor-uuringul, ent loomade varjepaiku on detektori abil leida väga raske. Ilmselt jäävad need loomad meile kogu talveks ning ilmselt talvituvad nad hoonetes (maa-alustes varjepaikades nagu keldrid ja koopad pole Eestis rändliike mitte kunagi leitud).
 
Pargi-nahkhiir on teine rändliik, kes Eestis teadaolevalt talvitub (novembrikuus ta enamasti ei toitu, kui ta siis kohal on, järelikult talvitub).
Eelmisel talvel ilmus välja üks hõbe-nahkhiir Tallinnas ja teine Tartus.
 
Seniste uuringute jm kogunenud teabe põhjal võib arvata, et rändliikide isendeid talvitub meil suhteliselt vähe, enamik neist lendab talveks lõunasse.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)