Õhtud on pikad ja pimedad

 
Fotod: Jaan Künnap ja Urmas Peiker
 
Tallinna kinos Artis jookseb tänasest kuni 23. detsembrini kultuurilooline seiklusdokumentaal “Teekond Araratile”.
 

 
Režissöör Riho Västriku (“Middendorffi jälgedes”, 2006.a.) uus film võtab taas luubi alla baltisaksa maadeuurijad. Tegemist on filmirännakuga, mille keskmes on Ararati mägi, millel on Eestiga tugev seos.
 
Eestist pärit baltisakslane Friedrich Parrot (1791-1841) tõusis koos viie kaaslasega 1829.a. esimese lääne inimesena Ararati (5137 m) tippu. Tema rühmas oli ka armeenlane Hatšatur Abovjan, kes pärast mäevallutusele järgnenud õpinguid Tartu Ülikoolis pani aluse Armeenia uueks loomisele.
 
Västrik ja teadusajaloolane Erki Tammiksaar otsivad Parroti jälgi Armeenias ja Türgis ja tõusevad Ararati tippu täpselt 180 aastat pärast Parrotit.
“Selle filmi tegemine on mulle endale olnud suur avastusretk”, ütleb Västrik. “Kõige enam vaimustusin Armeenia kultuuriloost, eks seda on filmis kindlasti tunda ka”.
 
Film jagunebki kaheks – esimeses osas kultuurirännak Armeenias ja teises mäevallutus Türgis. Armeenlastele on Ararat palju tähtsam, kui lihtsalt mägi. Kahjuks saavad nad oma püha mäge vaadata üksnes läbi okastraataia. Samas Türgis mäe jalamil elavatele kurdidele ei tähenda Ararat eriti midagi – lihtsalt suur mägi, mille otsa kippuvad turistid on nõus neile maksma kompsude üles vedamise eest.
 
“Võib julgelt öelda, et armeenlastele on Ararat tubli osa identiteedist”, ütleb Västrik, kes korraldas Jerevanis Jean Rouchi stiilis tänavaküsitluse, abiks kohalik iludus Mane. “Seetõttu teavad ka lihtsad inimesed Jerevani tänaval, kes esimesena nende mäe otsa ronis”.
 
 
Filmis on suursugused kaadrid Araratist. Inimese tühisust looduse võimsuse ees aitab rõhutada Sven Grünbergi muusika. 22-aastasena oma “võimalik, et elu tippteose” -  “Hukkunud alpinisti hotelli” filmimuusika - loonud Grünberg möönab teatud paralleeli kahe filmi vahel.
 
Parrotit kannustas tumedasse tundmatusse sukelduma uudishimu ja küllap ka teatav auahnus. Tunda on, et ka filmi tegijaid käivitavad samad mõjurid.
 
 
Filmigrupp:
Režissöör Riho Västrik
Operaatorid Joosep Matjus ja Riho Västrik
Helilooja Sven Grünberg
Monteerija Liina Triškina
Helirežissöör Ekke Västrik
© OÜ Vesilind 2011
kestus 68 minutit
 


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)