Linnuvaatleja päevik - 13.06

Linnuvaatleja Margus Ots, Linnuvaatleja.ee
Foto: Arne Ader

Siniraag
 
Täna sai pikem siniraa otsimine korraldatud. See liik on meil viimasel kümnendil ülimalt haruldaseks muutunud, regulaarselt on ta üksikute paaridena vaid Valgamaal Läti piiri ääres pesitsenud, aga paar viimast aastat pole teda enam sealtki leitud. Möödunud aastast pole kogu Eestist vist ühtegi usaldusväärset vaatlustki enam teada. Ka tänavu ei ole vanadelt pesitsusaladelt ühtegi teadet tulnud. Käisin päris suure ala Valgast Krabini läbi, aga, nagu kardetud, sinilindu silma ei hakanud. Kurb, üks kunagi suhteliselt arvukas ja üldlevinud haudelind on meilt kadunud. Kui kellelegi kusagil siniraag silma hakkab, siis paluks sellest kindlasti Eesti Ornitoloogiaühingule teada anda.
Päris mõttetu Valgamaa retk siiski ei olnud, Taheva valla maadelt sain oma aastanimekirja lõpuks must-toonekure. Üllatav, et ma sellele liigile varem pole otsa sattunud, kõigil aktiivsematel linnuvaatlejatel on see elukas juba ammu nähtud. Must - toonekurg on minu 2012.a nimekirja 263. linnuliik ja see on nüüd ka minu uus aastarekord. Kümme aastat tagasi (2002. a) vaatlesin kogu aasta jooksul kokku 262 liiki, mis oli kuni 2009. aastani ühtlasi ka kalendriaasta jooksul vaadeldud liikide rekord Eestis. Esmapilgul võib tunduda, et kui poole aastaga on juba nii palju liike koos, siis võiks ju ehk isegi 300 liiki aastaga ära näha. Arvutada ju võib, aga nii lihtne see asi nüüd ka ei ole. Mul on peaaegu kõik kindlad liigid juba ära nähtud ja lisanduda saavad veel vaid rarid. Aasta teise poolega võib lisanduda pigem kuni 10 liiki, aga mitte 30 või rohkem liiki. Ka kõigi linnuvaatlejate peale kokku pole ühe aasta jooksul Eestis 300 liigini jõutud.

Õhtuks kavatsesin jõuda Setomaale, kus siis kohe varahommikul vaataks vanad väike-käosulase territooriumid üle. Meil on see liik juba 10 aastat Obinitsa - Meremäe piirkonnas pesitsenud, aga Läti sai väike - käosulase oma liiginimekirja alles käesoleval aastal. Kuna nii mõnigi otsetee läks pigem Läti kaudu, siis otsustasin Kirde - Lätis natuke laiemalt ringi vaadata ja võimalusel mõne uue väike - käosulase territooriumi üles otsida. Väike - käosulane pesitseb söötis ja võsastuma hakanud heinamaadel ja põldudel. Möödunud aastal sai Aluksne ümbruses ringi vaadatud, aga seal sobivat elupaika silma ei hakanud. Nüüd suundusin Läti kirdenurka Pededze (Pedetsi) piirkonda. Pedetsi jõest idapool hakkaski asi juba jumet võtma, s.t. väike - käosulasele sobivat elupaika paistis päris kenasti olevat. Algatuseks sõitsin natuke ringi, et siis tagasiteel parimad kohad üle kontrollida. Aga, väike - käosulase retk sai ootamatu lõpu. Ühel hetkel astusid Läti piirivalvurid ligi ja uurisid, et mida ma siin jälgin. Neile oli ilmselt suureks üllatuseks, et keegi üldse lihtsalt nii sama linde vaatab. Välismaalane binokli, toru ja kaameraga tundus eriti kahtlane. Igatahes, mulle üllatuseks küsiti alal viibimise luba. Teatati, et ma viibin piiritsoonis ja selleks peab kirjalik luba olema (jutt käib siiski Vene piirist, mitte Eesti piirist). See värk meenutas küll ühte teist aega ja ühte teist riiki, aga ju siis Lätis käivad need asjad veel selliselt. Eestis võivad piirivalvurid piiritsoonis küll dokumente kontrollida, aga miskit luba, eriti veel kirjalikku, küll vaja ei lähe. Piirivalvuritega väga vaielda kah ei tahtnud, sest kõik andmed pandi kirja ja teatati, et kui mind veel piiritsoonis märgatakse, siis võidakse 250.- lati suuruse trahviga premeerida. Õige konkreetselt juhatati mind suurimat teed mööda piiritsoonist välja, mis tähendas kahjuks seda, et ma ei saanud tuldud teede kaudu Eesti poole tagasi suunduda ja Rammuka piiripunkti jõudmiseks tuli mitukümmend kilomeetrit ringi sõita. Kogu selle jama peale kadus Lätis linnuvaatlemise isu üldse ära ja keskendun edaspidi ikka Eesti aastanimekirjale. 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)