Õueonu päevaraamat - juuli

Pildistas ja kirjutas Tiit Kändler, www.teadus.ee
 
 
03. juuli
Mida sa ei taha enesele tehtavat, seda tee teistele. Sellise antipiibelliku moto all elab õu, vähemasti see osa õuest, keda me tunneme herilaste all. Õueonu läks trepiesist pühkima, ja äkitselt tunneb, et sääsed on kuidagi väga valusad. Ja vaatab, et kuidagi suured kah. Ning äravahetamiseni sarnased herilastega. On üsna selge, et lühikestes pükstes trepiesise pühkimine ei ole trepialuste herilaste jaoks erinev pikkades pükstes trepiesise pühkimisest, küll aga pühkija enese jaoks.
 
04. juuli
Õuele saabus teade, et kaugel Genfis, seal CERNi õuel, kus looduskaitse all on orhideed, mida ei ole kõrbenud rohu vahelt nähagi, avastati jäljed osakesest, mille mõtles viimases hädas ja poolnaljaks välja mister Higgs, et tema artikkel 1964. aastal lõpuks ikka trükki läheks. Higgsi osakese avastamist hakkasid kuuldavasti CERNi mõned teadlased võrdlema nõela avastamisega heinakuhjast. On tore, et meil seal Genfis on lemmikfilmideks „Kevade“ ja „Suvi“, sest eks olnud ju rätsepmeister Kiir see, kes oma nõela Tootsi heinakuhja pistis.
Õueonu meelest oleks Higgsi osakese avastamist siiski täpsem võrrelda Higgsi osakese leidmisega heinakuhjast. Sest eks olu ju universum üks suur ja kesksuviselt lõhnav heinakuhi!
 
05. juuli
Kui Higgsi osake on nüüd avastatud mitteametlikult, kas siis standardteooria on ikka veel ametlik? Tuleb oodata mitteametliku teadaande ametlikku kinnitust.
 
Eriteade Õueonu kohta:
TIIT KÄNDLER PÄLVIS EUROOPA TEADUSKIRJANIKU AUHINNA
Euroopa teadust ja kultuuri toetav fond Euroscience Foundation teatas, et fondi volinikekogu on oma teaduse populariseerimise auhinnaga European Senior Science Writers Award 2012 austanud Eesti teaduskirjanikku ja -ajakirjanikku Tiit Kändlerit.
Auhind, mille suurus on 3000 eurot, antakse üle 14. juulil, Dublinis toimuva Euroteaduse Avatud Foorumi ESOF 2012 raames. Euroteaduse fond Euroscience Foundation asutati aastal 2000 peakorteriga Hannoveris, selle eesmärgiks on Euroopa teaduse ja kultuuri edendamine. Fond annab välja Euroopa teaduspopulariseerijate auhindu – ühele seeniorile ja kahele juuniorile – ning toetab töötubasid ja sümpoosiume. Euroteaduse fond keskendub teadusajakirjandusele ja uurimistulemuste vahendamisele laiemale publikule. Auhindu antakse välja alates aastast 2001 toimetajatele ja kirjanikele nende saavutuste eest teadusajakirjanduse edendamisel Euroopas.
Esimese auhinna pälvis Briti teadusajakirja Nature toimetaja Philip Campbell. Selle auhinnaga on austatud teadustoimetajaid sellistest väärikatest väljaannetest nagu Die Zeit, Dagens Nyheter, Süddeutschen Zeitung, hispaaniakeelne versioon ajakirjast Scientific American, Nature, New Scientist, The Guardian, BBC World Service, Nepszabadsag jt.

Nüüd on neile lisandunud ka Eesti Päevaleht ja teadus.ee. Alates aastast 2004 omistatakse auhind ka kahele noorele teaduse vahendajale. Sel aastal pälvisid selle 1000-eurose auhinna Venemaa ajalehe Aktsia teadustoimetaja Karine Nararetjan ja Saksamaa ajalehtedes Die Zeit, Frakfurten Allgemeine Sonntagzeitung ja Stuttgarter Zeitung teadustoimetaja Robert Gast.
Tiit Kändler on Eesti Päevalehe teadustoimetaja ja blogiportaali teadus.ee pidaja ning teaduse suvekoolide korraldaja. Ta on ka 12 raamatu autor, millest kuus on populaarteaduslikud. 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)