Rändliblikad liikumas

Foto: Arne Ader
 
Admiral
 
Admiral      Vanessa atalanta
 
Rändavate admiralide põlvkond liigub Eestis ringi. Ränduritele on suvesoojus meeltmööda. Päevaste rännakute pikkuseks võib hinnata kuni viisteist kilomeetrit.
 
Lõuna-Euroopas ja Põhja-Aafrikas lendavad admiralid aasta läbi. Augustis saabub meile tavaliselt teine rändurite laine, aga kooruvad ka esimese rändelaine valmikute nõgeselehtedele munetud munadest koorunud valmikud.
 
Emasliblikad munevad kuni sada muna, munade areng kestab nädala jagu, seejärel arenetakse kuni kolme ja poole sentimeetriseks ogaliseks röövikuks. Enamik linde torkivatest röövikutest ei hooli. Liblikaks arenetakse paari-kolme nädala jooksul.
 
Augustis toituvad liblikad enamalt jaolt õienektarist, veidi hiljem näeme neid pudenenud puuviljadel mahla imemas: ploomidel, õuntel, pirnidel. Lõhedega ja veidi käärivate puuviljade nektar on liblikatele eriliseks hõrgutiseks. Ilmselt puudub osadel liblikatel rännuinstinkt ja neid näeme meil lendlemas hilissügiseni välja.
 
Meie talved on rändliblikatele enamalt jaolt hukatuslikud, selle elavad üle vaid mõned üksikud „väljavalitud“, kas sügavates puulõhedes või teistes sobivates ning külma eest kaitstud talvituspaikades.
 
Veebikaamera pilt Bea, LK foorumist
 
Admiral kurepesas
 
Kliinikus olev kolmas kurepoeg, Lenny on dr Madis Leivitsa hoole all. Urmas käis patsienti vaatamas ja uue nädala alul on pilt kindlasti selgem. Hoiame kaasaelajaid asjaga kursis.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)