Linnuvaatleja päevik - 8 ja 9.07

Linnuvaatleja Margus Ots, Linnuvaatleja.ee
 
8. juuli
 
Sellest armsast rebasekutsikast kasvab lõpuks suur linnupesade rüüstaja (08.07.2012 Meeksi).

Täna hommikul sai Peipsi rannikul Mehikoormast Värskani ringi liigutud. Linde suurt ei näinud, vaid vähesel määral rändavaid kahlajaid oli näha – paar salka kiivitajaid tuli Venemaalt üle järve ja Raigla rannas oli 3 soorüdi maas. Raiglas tegi hetkeks rändepeatuse ka üks merisk, kes sisemaal on harv külaline. Just vahetult enne retke laekus info, et Värskas olevat regulaarselt siniraaga nähtud. Sai siis sedagi infot möödaminnes kontrollitud. Sinilindu polnud aga kusagil ja kahjuks tundub, et tegemist oli siiski valemääranguga. Tänasest retkest jäid pigem meelde mitmed rebasepesakonnad, kes lausa keset teed omi asju ajasid. Nende pisikeste „armsate” elukate suureks kasvatamiseks pannakse kahjuks suur hulk linde nahka.
 
Punapea-tsiitsitaja (Emberiza bruniceps) 08.07.2012 Sõrve säär, Saaremaa. Kui teda puuripõgenike hulka ei arvata, siis on tegemist Eesti 384. linnuliigiga.

Õhtul tuli üle mitme aja taas üks kõvem rariuudis – Saaremaal Sõrve säärel pildistati punapea-tsiitsitajat (Emberiza bruniceps). Seda Kaspia merest idas levinud elukat ei ole Eestis varem kohatud. Aga, kuna seda liiki peetakse laialdaselt ka puurilinnuna, siis Lääne-Euroopas looduses kohatud punapea-tsiitsitajad on üldjuhul puuripõgenike hulka arvatud ja liiginimekirjadesse teda üldse ei lisata. Samas võib see liik meie aladele siiski ka looduslikult sattuda. Kui linnuharulduste komisjon Sõrve sääre vaatluse kinnitab ja vaadeldud lindu puuripõgenike hulka ei arva, siis on punapea-tsiitsitaja Eesti 384. linnuliik. Kuna olin parasjagu kohvrit pakkimas, et pikemale Lääne-Eesti retkele minna, siis Pärnumaa asemel suundun hoopis Saaremaale. Ehk on see lind hommikul veel paigal?
 
9. juuli
 
Jõudsin Sõrve säärele pärast südaööd, magasin paar tundi ja päiksetõusu ajal olin juba punapea-tsiitsitajat otsimas. Kahjuks selgus, et pärast leidmist eile kella 17 paiku kadus lind ära ja õhtul hiljem teda uuesti üles ei leitudki. Ilm oli eile õhtul ja ka täna hommikul õige tuuline ning ilmselt kandis tuul ta kaugemale sisemaale. Sellisel juhul pole lootustki teda enam üles leida. Keskpäeval, kui tuul oli vaibunud, tegin uue otsimisringi, aga punase peaga elukas jäigi leidmata. Selle asemel jälgisin hoopis punase seljaga linde – punaselg-õgijad toitsid mitmel pool põõsastes poegi.
 
Punaselg-õgija (09.07.2012 Sõrve säär)


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)