Kalakotkad pakuvad põnevust

 
Tekst: Urmas Sellis (ESTLAT Eagles koordinaator Eestis)
Pilt: Fleur (LK foorumist)
 
ESTLAT Eagles cross borders projekti raames üles seatud Läti ja Eesti kalakotkaste pesakaameratest on jagunud vaatajatele üsna palju huvitavat, alates pesa asustamisest kuni poegade esimeste lendudeni. Läti kaamerapesa kalakotkad on olnud väga varajased, seal üles kasvanud kolm poega on kõik juba lennuvõimelised. Aeg-ajalt ja üsna sagedamini võib seda pesa näha tühjana...


Läti kalakotka pesas käib söömine suure lärmiga, kõik tahavad olla esimesed.

Tõsi, esimene hulljulge lend oli tahtmatult põhjustatud projekti meeskonna poolt, kui pesas poegi rõngastamas käisime. Aga kõik lõppes hästi, kui mitte arvestada, et üks poeg jäigi ilma rõngasteta ja teda pole võimalik hiljem ära tunda.

Eesti kalakotkad on ligi kuu aega hilisemad ja neid jälgides saab veel näha paljude kalade lendu kotkapessa.


Eesti kalakotkad tunnevad "lauakombeid" ja ootavad oma järge vaikselt.

Siinsed kotkapojad proovime rõngastada pigem varem kui hilja - seda enam, et keegi on suutnud kaamera objektiivile mingi hägusa laigu tekitada ja oleks vaja seda puhastada.

Arvatavasti võib Läti noori kalakotkaid näha veel küllalt kaua pesal käimas, aga tõenäoliselt läheb sealne emalind varsti ära sügisrändele ja siis peavad noored kotkad ise isalinnu toodud saagi jagamisega hakkama saama. Lärmi on juba praegu Läti pesas palju ja küllap saab olema ka meie kalakotkaste juures.

Lähinädalatel on plaanis vähemalt kaks kalakotkast mõlemal pool piiri saatjatega varustada, et saaksime hiljem jälgida nende rännet. Kas plaan õnnestub kaamerapesadest tuttavatega, seda ei oska veel öelda.

Eestis on Estlat Eaglesi projekti raames saatja saanud kaks noort merikotkast, aga nende asukohti ei saa veel näidata, sest nad pole pesade juurest ära läinud. Lätis on plaan kaks merikotka vanalindu saatjaga varustada, aga see on üsna raske ülesanne... 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)