Õueonu päevaraamat- august

Kirjutas ja pildistas Tiit Kändler, teadus.ee

Augusti viimasel nädalavahetusel, alates reedest, 24. päevast, toimub Käsmus teadus.ee suvekool. Teemaks on teaduse keel. Õueonu söandab seal paljude tublide ja sõnakate teadlaste vahel välja tulla ka oma mõtetega. Meie õue keelest ja õue teadusest. Kel silmad, see näeb www.teadus.ee


Puukraana

1. august
Kui Õueonu Treppoja õu on lihtsalt üks väike õu, siis Helsingi on kokku üks suur õu. Kuhu sa ka ei läheks, ikka satud õue. Puunurgad, pargitükid, merejooned. Sel aastal on Helsingi maailma disaini pealinn. Nii tobe ja ebaõuelik kui see sõna ka ei tunduks, siis sisu annavad sellele Helsingi õued. Helsingi turuõu laiub linnavalitsuse ees, mitte kusagil jaama taga urkas. Helsingi platsid ja trotuaarid on tehtud jalakäijatele, needki on justkui õued, kus saab end hästi tunda. Ning neile õuedele ja turule on sisse disainitud sündmusi.

Tallinn on õuest üha enam ilma. Linnavalitsus on sulgenud end autoliikluse ja autoparkide taha, Vabaduse plats annab vabaduse vaid seal võimalikult kiiresti minema rühkijale. Pole vaba õue, kus vabalt olla.


Seurasaari

2. august   
Helsingis Seurasaari vabaõhumuuseumis on näha, kuidas vanad soomlased ehitasid oma talumaju kõrgustesse. Vähemalt poolteist korrust oli nende paari - kolmesaja aasta taguste elumajade, aitade, isegi hobusetallide loomulik kõrgus. Tõepoolest – kui juba kord katus ehitada, siis võib ju sinna alla teha ühe asemel kaks korrust. Üsna hiljuti üldlevinuks saanud elumaja korraldus, et tööruumid on all, magamistoad ülal, oli mõnesaja aasta taguses Soome külas üsna tavaline.
Kui kaugelt tulnud kirikulise hobune puhkab tallis, siis võib ju inimene ülemisel korrusel puhata. Mitmekorruseline lahendus, mis Eestile oli täiesti võõras.

7. august
Sääsed tunnevad end õuel kestvalt koduselt. On kurb kokkusattumus, et just siis, kui kantakse lühikeste vartega särke ja pükse, on ka sääskede tegutsemise aeg. Miks ei võiks nad askeldada siis, kui inimestel seljas pikad kasukad ja peas lontis kõrvadega mütsid? Miks ei võiks sääsed geneetiliselt ära muundada, nõnda et nad vaid talvel hammustaksid?

8. august
Kui sa reisid õuele, ja tahad kaasa osta suveniiri, nagu teed seda mõne kauge maa kauges linnas, siis mida on sul osta? Midagi pole osta. Õue saab järelikult defineerida nõnda: õu on paik, kust ei saa kaasa osta ühtki suveniiri. (Metsast saab kaasa osta palgi, aasalt liitri lehmapiima koos lehmaga või eraldi, rabast kilo jõhvikaid. Õuelt eimidagi.) 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)