Pruunkarude tegemised septembris ja oktoobris

Tekst ja pildid Bert Rähni, www.360.ee
 
Septembris valmivad rabas jõhvikad ning „karuhunnikud“ on dekoratiivsed, sisaldades suurel hulgal seedimata punaseid marju.
Karud muutuvad jälle nähtavamaks, sest käib kibe söömine, et taliuinakuks piisavalt rasva koguda. Sagenevad külaskäigud jahimeeste poolt metssigadele rajatud söödakohtadesse ja õunaaedadesse. Väljaheitehunnikud sisaldada seedimata toitu: jõhvikaid, pohli, vilja, õunatükke, aga vahel näiteks herilasi. Kui üldiselt on metsloomade puhul emotsioonid raskesti jälgitavad, siis „karutükid“ pakuvad kõneainet. Teele jääv puuront heidetakse kaugele põõsastesse, tühi metssea söödaküna kistakse pilbasteks... Kõik, mis söömist võib takistada, lõhutakse „vihahoos“ laiali. Sügisperioodil pole harvad juhused , et pruunkarud külastavad mesilaid, kust on võimalik saada suures koguses nii süsivesiku- (mesi) kui ka valgu- (haue) rikast toitu.
Heal pähkliaastal toitutakse meelsasti sarapuupähklitest ja siis koosnevad „hunnikud“ suuresti pähklikoortest.
 
 
Pohlasaak oli Alutagusel ja tegelikult kogu Eestis väga hea ja seda oli näha metsasihtidel karujälgi otsides.
 
 
 
Oktoobris on „pätsidel“ vaja koguda veel viimaseid rasvavarusid. Süüa, süüa ja mida rohkem ning rammusamalt - seda parem. Taliuinaku eelsel ajal võivad karud ka sõralisi murda. Sel ajal võib mesikäpp tarbida 20 000 kilokalorit energiat päevas, see vastab umbes 400-le õunale. Nii võtab täiskasvanud karu juurde ümmarguselt 400 grammi, päeva kohta. Erinevail andmeil kaalub karu sügisel 20 - 30% rohkem, kui kevadel, aga talviseks poegimiseks valmistuvatel emasloomadel võivat kaaluvahe olla isegi kuni kahekordne.
Oktoobrikuu lõpupoole hakkavad karud jääma paiksemateks, viibivad oma talvituskoha läheduses ning nende toitumisintensiivsus väheneb märgatavalt.
 
Karuvaatlusi korraldab www.360.ee :


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)