EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

Juuni esimene nädal: õitsev maa

Kirjutas Kristel Vilbaste, loodusenaine@hot.ee
Pildistas Arne Ader
 
Varahommik Kuresoos
 
Nädala neli ilmamärki:
õitsev lodjapuu,
lippavad rebasekutsikad,
parmupõrin
ja rahe.
 
Lillelõhna uimas elab nüüd kogu Eestimaa. Lõhnameel, mis talvistes tehistingimustes kärbuma on hakanud, pääseb uuele elule. Õitsejaid on kõikjal ja neid on nii palju erinevaid, et saame kõnelda lõhnast, mis magus kui mesi ja kirbest kui kivi. Neid on sadades erinevates variatsioonides. Lõhnu peab nuusutama just öösel. Ja kuigi öö on praegu põhjamaiselt vaid paari tunni pikkune, tasub see retk koos kõikjal hõljuvate ööliblikatega ette võtta. Eelmisel nädalalõpul jättis mulle kustumatu mälestuse Tapurla rannas külamajade vahel hõljuv sirelilõhn, see on midagi, mis kuulub iga eestlase lapsepõlve. Mis toob mälestustelaekast esile rattasõidud maavanaema juures tolmustel külavaheteedel, pisikesed punased metsmaasikad valge kaevukülma piima sees, mere adrulõhna ja kuldsed liivalossid leedete peal. Päikesepruunide laste suveunelm, just nüüd on sirelilõhnas on sel voli alata.
 
Õisi ja maasikaid
Lilleilu on ses rinnuni sirutunud rohelises ilmas veel ja veel. Ristikheinad sumisevad mesilastest, valged ja roosad ja punased. Lupiinide kõrged sinised küünlad taluaedade veeres. Ja kellukate lilla vägi härjasilmade valge ja käokanni roosa kõrval. Luhtade harakputke valge õievaht. Päeval võib näha sadu roosasid kahkjaspunaseid-sõrmkäppi, tänavu tundub neid palju olema. Ja öösel võib lõhna järgi ilmeksimatult üles leida ööviiuli. Jõeääred on täis lodajapuu uhkeid valgeid õiesõlgesid ja vesikupu kollane karikas sirutub suplussoojast veest. Aga paljud varakevadised õitsejad on saanud juba pähe valge viljatuti – paiselehed, võililled ja tupp-villpead. Airi Hallik-Konnula kutsub kõiki Pokumaale, seal on valmis esimesed metsmaasikad. Meil aiaski näitavad aedmaasikad juba punast külge.
 
Värvulised liiguvad ringi, nokas poegadele püütud putukad. Kadakatäks
 
Linnupoegi täis ilm
Neid punase põsega maasikaid hiilivad mu aias kolm äsja pesast välja lennanud harakapoega, kes praegu on veel üsna kuldnoka mõõtu ja kelle tegemiste peale harakaema veel üsna õnnetult hädaldab. Pärnumaal potsatavad pesast välja juba rästapääsukesed. 28 tükki mu venna maja katuse all tänavu pääsupesi! Põhjarannal Tapurlas aga ehitasid pääsukesed alles pesi. Trimmerimürin tuleks nüüd maamajades veel nädalaks vaikima sundida, sest rohi on täis linnupesi. Maal avastasin põõsalinnupesa otse rohtukasvanud roosipõõsast, ilusad pisikesed munad sees. Järgmisel suvel kingivad neist koorujad meile juba laulurõõmu. Toonekured on nüüd taas teede ääres niidetud ribadel konni jahtimas, nii et autojuhid peaksid eriti ettevaatlikud olema, suur lind ei suuda end kiiresti õhku rebida. Ja metsateede ääres näitavad end praegu isegi must-toonekured. Tõeliselt lummavad on nad oma ürgse olekuga. Öössegi tasub piiluda, öösorrid on teel ja öökullegi näeb tänu valgele ööle – päris kummaline oli Jäneda lähedal näha üht händkakku elektriliini peal kükitamas.
 
Sokuhaugatused
Tuterdavaid rebasepoegi eksib nüüd teele ja linnatänavatele, nad on nii kiitsakad ja naljakad, et inimestel jagub nendele isegi halastust vorstijuppe visata. Ilmamees Gennadi Skromnov ütleb, et põnev on praegu näha, kuidas põdrad meres joomas käivad. Ja hundikutsikad saavat ema käest juba lisaks piimale ka öögitud toitu. Emahunt käib nüüd jahil. Paikades, kus metskitsed taas olemas on, kuuldub öös hirmsaid sokuhaugatusi.
 
Põdrapullidel on värsked sarved
 
Rabisev rahe
Muidugi oli nädala tippsündmus paigutine kõuevihm, mis tuli alla sellise müürina, et autoliiklus seiskus. Imaveres olevat tulnud ka 2 cm suurusi raheterasid, need sulasid põõsaste all alles teise päeva õhtuks. Rahe on sel suvel nii mõnelgi pool puude lehed ja õrnemad taimed ribadeks rebinud. Ja põuapaikade kõrval on kohti, kus traktor põllul porisse kinni jääb.
 
Õrn ööbik, kuhu tõttad sa
nüüd lahkel lehekuul?
Kas mõisa aias hõisata
sa tahad roosipuul?
Ehk metsas tore’l toomingal
saab hüüdma sinu suu,
kui tähed hiilg’vad taeva all
ja valgust kallab kuu?
Laul „Ööbikule” ilmus esmakordselt trükist Eesti Postimehe Muusiku lisalehes 1883. Sõnad lõi G. Wulff-Õis seminarikaaslase K. Rammi valmis viisile. Õrnast ööbikust on meie rahvas laulnud juba 130 aastat!
 
Lodjapuuõisik
 
Vihma ei ole mõnel pool Eestis sadanud juba kaks nädalat, seega oleks hea kui paneksite kusagile põõsa lähedale välja laiema taldriku veega või ka spetsiaalse lindude jooginõu. Tänulikud linnud näitavad end selle taevaanni juures meeleldi, neid on põnev siis binokliga piiluda.
 
Maatohter: Muld mesilase nõelale
Valge ristik õitseb nüüd täiel rinnal ja lausa kutsub murule paljajalu paterdama. Sel murul peab inimesel olema sada silma, et märgata pisikesi sumisevaid meetegijaid. Neil on täielik voli meid nõelata kui inimjalg neid tallama juhtub. Mäletan, et lapsepõlves juhtus seda igal suvel ikka paar korda ja ega mesilase nõelamine nii valus olegi kui herilase oma. Ja kui nõel jalas, siis tuli see kiiresti välja õngitseda ja kohale paistetuse vältimiseks mutimullahunnikust peotäis külma mulda peale panna. Tänapäeval on mesilasehirm nii suureks läinud, et inimesed tegelikult ei julgegi enam paljajalu murul käia, samas on just mesilasemürk tõhus borrelioosi ja teiste liigesehädade leevendaja. Vahel on mesilaste pelgamine põhjuseta, lihtne on ju paluda perearstil end uurida, kas ma olen ikka mesilasmürgi vastu allergiline. Suurem osa inimesi ei ole!