Aasta looma fotovõistluse võitjad

 
Korraldajate poolt Mats Kangur, ajakiri Loodusesõber
 
Pühapäeval said Estonia kontserdisaalis toimunud hundiaasta pidulikul lõpetamisel auhinnad seitse meile pilte saatnud fotograafi.
 
Pilte panid ritta ajakiri Loodusesõber ja Looduskalender.ee ning hundiuurijad Peep Männil ja Marko Kübarsepp. Hindasime kõrgemalt konteksti tabamist ja jälgedega jutustatud  loo terviklikumalt kaadrisse püüdmist.
 
Fotode all on autorite kommentaarid.
 
Marko Mänd. Parim suvine hundi tabamus. Hästi tabatud harva kohatav vaatepilt, kui noored hundid on külavahel uudistamas.
 
Hommik, kell 8. Abikaasa Maarja hakkab lastega Koeru poole liikuma, auto käib aga ta ise tuleb tuppa midagi küsima. Kohmitsen koridoris, kui naine teatab ukse vahelt huntidest teel. Pistan pea ukse vahelt välja ja torman tuppa fotoka järele. Vahel, nii harva kui see ka ei ole, on asjaolud minu poolel, sest just hetk tagasi torkasin mälukaardi aparaati ja panin ta käepäraselt rippuma.
 
Klõpsin fotosid peaaegu käigu pealt, sest olen huntidest päris kaugel. Kokku on loomi kolm. Üks liigub eespool ja teised kaks tulevad järele. “Õnneks” ei põgene loomad kabuhirmus vaid lasevad ennast pildistada. Jooksen lähemale, endal ainult aluspüksid jalas. Koer on ka hunte märganud ja haugub hoovi peal. Märkan, et haukumine teeb hundid tähelepanelikuks ning koos vaadatakse tagasi, ilmselt fikseeritakse võimalik saaklooma asukohta tulevikuks. Viimased võtted saan küüni vundamendi pealt.
 
Ongi hundid nähtud ja pildile püütud. Saan lisada veel ühe trofee kategooriasse “Loomad koduaknast“. Enam ei pea ma ennast veenma, et aastaid tagasi Nahkanuial kohatud ja jalgrattaga jälitatud loom OLI hunt. Vahepeal on olnud pikk paus, kui jälgi mitte arvestada. Ainult karu on veel jäänud …
 
 
Janek Joab. Parim talvine hundi tabamus. Meeleolukas tabamus ehtsast kohtumisest.
 
Kohtumine hundiga toimus nagu ikka ootamatult. Minu jaoks siis esmakordselt. Sõitsin autoga pildistama, kui hunt sööstis üle tee. Kõik toimus väga äkki. Olin just linnapiirilt välja jõudnud, umbes 300m, praktiliselt majade vahel. Aga tore kohtumine oli, kuid seekord oli hunt minust kiirem, mis on ka pildilt näha.
 
 
Mare Väät. Parim suvine tegevusjälg. Hästi eristatavad esimese ja tagumise käpa jäljendid. Kaseleht annab aimu jälgede suurusest.
 
Olin maakodus, Emumäel ja nägin eemal põllupeal looma, kes oli küllaltki kaugel. Pilt jäi nõrga teravusega, aga arvasin et see oli hunt. Mõni päev hiljem olid maja juures teepeal jäljed ja siis oli selgus - see oli ikkagi hunt.
 
 
Tiina Vester. Parim hundi saak. Murtud lamba pildilt on näha, et hunt pole raiskaja, vaid sööb oma saagi lõpuni. Hea võttenurk!
 
Nii said 2011 aastal kuulsaks Saaremaa julged hundid, kimbutades Saaremaa lambakasvatajaid. Vigastatuid lambaid leidus sel korral veelgi, aga kuldreegel oli see, et ainult üks süüakse korralikult ära. Nagu näha antud lambast on järgis ainult nahk - puhas töö huntide poolt. Sel aastal murti või vigastati antud farmis üle 70 lamba.
 
 
Rene Rahnu. Parim talvine tegevusjälg. Hundikarja jäljed rabalauka jääl ning toredalt märgatud lõhnav jälg.
 
Rubina rabas, Veisjärve lähedal. Kevadine aeg ja täiskuu ööd ajavad hundid hullama - jäätunud laukad on sobilik mänguplats.
 
 
Ingmar Muusikus. Parim ilupilt. Hundid on kasutanud üle jõe langenud peenikest kuuske purdena. Hea leid ja suurepärane vormistus.
 
Hundipurre. Kui jõgi on jäävaba, on abiks üle jõe langenud puud. Vahel on mõni puu nii peenike, et selle ületajal peavad olema head akrobaatilised võimed - huntidel on. Hundipurdest on üle läinud 2 või 3 hunti. Samast kohast minnakse üle ka siis, kui jõgi on jääkaane all.
 
 
Tarmo Mikussaar. Parim lugu jutustav pilt. Hoolega kaalutud võttenurk jutustab pildil olevat ilma lisatud jututagi. Pildi sõnumit toetab hästi valitud valguse nurk ning puude varjud.
 
Vana võsavillemi laisk samm. Pikad küüned veavad vanajõe sonni jääl lumele jutte. Märk sellest, et loom on tundnud ennast vabalt ja julgelt.
 
 
Auhinnad, ajakiri Loodusesõber, Overall, seiklusfirma 360kraadi  ja Keskkonnaministeeriumi poolt.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)