Linnaorhideed tahavad kaardistamist

Pildistanud ja kirjutas Toomas Hirse, MTÜ Käoraamat
 
 
Lähme linnadest käppasid otsima

Hetkel on käimas MTÜ Käoraamatu algatus kaardistamaks Eesti linnades kasvavaid käpalisi ehk orhideelisi. Järgnevalt püüame välja tuua olulised maamärgid, et aimata paremini käpaliste esinemise tõenäosust.
 
Soo-neiuvaibad ja villpead annavad madalsoodele valget tooni
 
Käpalised armastavad valdavalt niiskemat pinnast või sood, kuid on ka erandeid. Kõrge heina seest tavaliselt suurt lootust orhideesid leida pole, seega pöörakem pilk pigem hõredama ja madalama rohustu poole. Samuti ei tasu tihedast põõsastikust paljut loota, kuid mosaiikne põõsastega ala, eriti veel niiskem, võib olla vägagi sobilik käpalistele. Sellistel aladel võime kohata suur käopõlle, mõnda sõrmkäpa, neiuvaiba või käokeele liiki.
 
Kui peaks esinema loodustunud teekraave või veekogu kaldaid, siis on hea võimalus balti ja kahkjaspunase sõrmkäpa ning soo-neiuvaiba leidumiseks.
 
Hea võimalus avaneb, kui leiate madalsoo, ehk ala, mis toitub allikalisest veest. Sellises kohas on võimalusi tavalisemateks ja haruldasemateks liikideks. Abiks oleks kindlasti määraja, aga tüüpilisemate liikide nimistu eesotsas asuvad kahkjaspunane sõmkäpp, suur käpopõll ja soo-neiuvaip.
 
Kahkjaspunane sõrmkäpp moodustab mõnikord juuremugula paljunemisel erivanuseliste isendite kogumikke
 
Sageli niidetavatel muruplatsidel pole mõtet õnne proovida, küll aga aastas korra niidetavatel aladel või ebaregulaarselt hooldatavtel aladel.
 
Kuivades palumännikutes võib loota leida öövilget, kahelehist ja harvem ka rohekat käokeelt, laialehist neiuvaipa ja tumepunast neiuvaipa.
 
Lääne- ja Põhja-Eesti linnades (Tallinn, Paldiski, Haapsalu, Kuressaare, Kärdla jt.), kus võib esineda loopealsete fragmente, pole ka võimatu kohata huvitavamid liike, nagu kärbesõis, harilik käoraamat ja tihedaõieline käoraamat ning kahjuks enamasti ära õitsenud hall käpp.
 
Linnades, kus leidub metsa kuuse domineerimisel, tasub silmata pruunika pesajuure pärast.
 
Metsa alusel torkab suur käopõll märksa paremini silma kui rohirohelises rohus
 
Veelkord meeldetuletuseks, et kirja tuleb panna kõik vaatlused vastavalt Loodusvaatluste andmebaasi nõuetele ning soovitavalt lisada fotod taimest ja õisikust (see on vajalik määramise kontrollimiseks). Palume kirja panna ka taimede arvu, kas täpse loenduse tulemusena või hinnanguna massilisema esinemise korral.
Tuletame meelde, et kõik Eestis looduslikult kasvavad orhideed on looduskaitse all!
 
MTÜ Käoraamat Facebook’i leht - LINK


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)