Suvine aialinnupäevik 30. aprillil

Kirja pani Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator
Fotod Arne Ader
 
Lepalind
 
Hea aialinnuvaatleja!
 
Kuigi akna taga edeneb kevad ikka veel visalt, ei paista see kuidagi silma Suvise aialinnupäeviku vaatluste andmebaasi jälgides. Hoopis vastupidi! Aialinnuhuvilised sisestavad keskmiselt 200 vaatlust ööpäevas. See tähendab, et veel enne selle nädala lõppu koguneb andmebaasi rohkem vaatluskirjeid kui mullu terve suve peale kokku. Muidugi, mitte kõik neist pole linnuvaatlused. Aias kohatud linnud moodustavad neist vaatlustest üle 60%, taimede ja putukate fenoloogilised vaatlused 25% ning ülejäänud on pesitsusvaatlused, looma- ja kimalasevaatlused. Väärt andmekogu on tekkimas!
 
Aialinnupäeviku koduleht: LINK
 
Must-kärbsenäpp
 
Hetkel looduses
Möödunud nädalane soojalaine jäi küll loodetust märksa nõrgemaks, aga Aafrikast pärit kaugrändureid see enam tagasi ei hoidnud. Lepalinnud, must-kärbsenäpid, suitsu- ja räästapääsukesed, käod ja lehelinnud: esimesi on nüüdseks kohatud üle kogu maa. Järgmisel kümnepäevakul jätkub nende lindude sisse- ja läbiränne ning neid võib näha-kuulda paljudes aedades. Nüüd on vaid päevade küsimus, mil kuuldakse esimest ööbikut laksutamas.
 
Elurikas aed
Kui oled vaba pesakasti reserveerinud ulja lauluga must-kärbsenäpile, siis nüüd on aeg pesakast välja panna. Talle sobib teadagi see pisem, 3-cm lennuavaga pesakast.
 
Pärast kevadvihmasid on igati paslik mõelda suviste kimalasemagnetite istutamise peale. Lavendel, pune, aedmonarda, siilikübar, salvei ja iisop kuuluvad kindlalt valikusse. Ka meil endil on neist taimedest rohkem kasu kui pelgalt silmailu.
 
Üha rohkem hakkab aedadesse sattuma siile, kes otsivad endale suvist pesakohta mõnes tihedamas põõsas, puuriida all või oksahunnikus. Enne, kui pikalt seisnud oksahunnikule tuli otsa panna, tuleks kontrollida, ega mõni siil või lind ei ole sinna sisse kolinud. Kui see oksahunnik silma ei riiva, siis ehk jättagi ta aeda elustikku rikastama?
 
Samuti on aega veel suitsu- ja räästapääsukestele pesaaluseid meisterdada – vt suitsupääsukese kodulehelt: LINK
 
Väike-lehelind
 
Soovitusi päeviku täitmisel
Linnulaulukoor muutub aina lärmakamaks ja mitmekesisemaks. Igaks juhuks toon välja kuus uut saabujat, keda võib praegu sagedamini kuulda.
Must-kärbsenäpp - LINK
Lepalind - LINK
Väike-lehelind - LINK
Salu-lehelind - LINK
Mets-lehelind - LINK
Väike-põõsalind - LINK
 
Salu-lehelind
 
Mets-lehelind
 
Kui jääd linnu või kimalase määramisega hätta, siis tutvu määramisabiga aialinnupäeviku veebilehelt, lae foto või lindistus ornitoloogiaühingu või kimalaste Facebooki gruppi või kirjuta aed@eoy.ee!
 
Põnevaid aialinnuvaatlusi!
 
Väike-põõsalind
 


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)