Pildi napsas Hagnat, LK foorumist
Sinitihane ja rohevint
Kaalu on sinitihastel pea poole vähem, kui meie suurimatel rasvatihastel: veidi üle kümne grammi ja kehapikkustki kuni paarteist sentimeetrit. Sinitihased saavad talvisel ajal ka taimtoiduga hakkama, aga sulissõpradele pakutakse rasvapalle, mõnes „tihasekellas“ leiab rasva-kaerahelveste segu, keegi pakub magedat seapekki… Eelnimetatute kallal toimetavad sinitihased hääl meelel.
Hommikuvirgad sinitihased ilmuvad välja, kui esimesed rasvatihased on toidumaja juba külastanud. Seejärel saabuvad ümbritseva suhtes ettevaatlikumad ja veidi arglikumad, aga käbedamad sinitihased. Napsatakse kiirelt seemne ning läinud linnuke ongi.
Meil talvituvad enamalt jaolt täiskasvanud vanalinnud ehk juba pesitsenud sinitihaste paar koos (juhul, kui neil on õnnestunud „kõiki ohte“ vältida) ning neil on ka sarnane sulestik. Eristada võib emaslindu tuhmima sinise järgi.
Pisikeste sinitihaste ümar pea oleks justkui keha küljes, kaela nagu polekski ning kollasel rinnal ei näe me rasvatihastelt tuttavat musta vööti vaid veidi tumedamat triibukest. Taevasinist lagipead ümbritseb valge peapael, isaslinnud turritavad vahel pealae oma siniseid sulgi, põsed säravvalged.
Silmi, väikese noka ümbrust ning lõuaalust katab kitsas mustjas „mask“, mille kuklatagune osa on tumesinine nagu ka kuklal laienev krae. Seljasulestik küütleb rohekalt, tiivad ja saba, aga sinakalt. Tiibadel märkame valget joont nagu rasvatihastelgi. Väikesed jalad on hallikassinised…
Kohmakas ning pikk seletus, aga jutustada oleks enamgi… Kasvõi seda, et silmi kattev „must“ mask asendab sinitihastel päikeseprille, aga midagi peab ju jutustama ka järgmistel aastatel.
Vajadusel on tillukesed sinitihased riiakad, et toidulaual koht välja võidelda. Nende väikest, teravat nokka ja küüniseid mõistavad suuremad, kuid aeglasemad linnud peljata küll.
Rännukihk on suvel ilmavalgust näinud noorlinnud viinud Kesk- või Lääne-Euroopasse. Talvine arvukus on hinnanguliselt suurem, kui sada tuhat isendit – täpsema vastuse annab talilinnuloendus.
Sinitihast pildistas Arne Ader