Ainsa magevee talikudejana tunneme lutsu

Pildistasid Tiit Hunt ja Arne Ader
 
 
 
Luts      Lota lota
 
Järjekordne kummaline talv ning ega selline kliima lutsu kudemisele kasuks ei tule sest kuni aastavahetuseni oli veetemperatuur meie veekogudes tavapärasest kõrgem. Jaanuari külmalaine ajal algas lutsukude jääkaane all meie jõgedes. Järvedes jääb toiming veidi hilisemale ajale. Peipsi lutsude „pulmaaeg“ kestab kuni seitse nädalat. Koelmud rajatakse kruusa-liiva põhjale, kus vesi liigub, kuid veesügavus võib olla päris erinev.
 
Luts on kunagi merest magevette elama asunud tursklane. Elupaikadeks hapnikurikka, puhta- ja külmaveelised veekogud. Meil asustavad lutsud umbes sadat järve ja jõge, aga samuti riimveelisi merelahti.
 
Lutsu keha on pikk ja paindlik, libeda limaga kaetud, aga peened soomused paiknevad naha sees. Laia ning lameda peaga ja suht suurte silmadega, alalõugadel on tursklastele omased lühikesed poised. Poole kehast moodustab esmapilgul saba: esimene seljauim lühike, teine pikk, ulatudes sabauimeni, sarnaselt pärakuimega. Seljavärv kollasest, tumepruunini, küljed „mustrilised“, aga kõhupool valge.
 
Suguküpseks saadakse kolme kuni viie aastaselt, olles sirgunud vastavalt kolmekümne kuni viiekümne sentimeetri pikkusteks. Mari koetakse veekogu põhja, liivale või kruusale, kus ta jääb hõljuma. Vastsed kooruvad umbes samal ajal, kui järvedel jääkaas sulab.
 
Mink on püüdnud lutsu


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)