Tõnnil algas sügis

Tekst ja pildid: Urmas Sellis
Kaart: Google Earth
 
Eestis mullu sündinud suur-konnakotkas Tõnn veetis pea terve suve Soomes, läänerannikul Pori ja Vaasa vahel.
 
Selle märjavõitu ja inimasustusest kaugel asuva niidu ümbruses oli Tõnn pea kuu aega. Õige palju istus ta esiplaanil olevatel kividel ja vanadel heinarullidel. Sel aastal oli sealgi kandis liigniiske ja osa heinamaad ei kannatanud niitmist - Tõnnile see kõik aga sobis hästi. Merikarvia ehk Sastmola piirkond.
 
Ta muutus rahutuks juba 20. juuli paiku, kui tegi mõne pikema lennu põhja poole. 26. juulil aga jättis ta pikemat aega peatuspaigaks olnud siirdesoo Närpiö lähedal...
 
Kinnikasvanud järv, mille juures Tõnn veetis ka mitu nädalat. Eriti meeldis talle väike saareke soo keskel, samuti suur kuusk, kust piltki tehtud. Koht asub inimasustusest kaugel, aga selle ühes otsas uhkutses siiski värskelt ehitatud grillikoda, mis tekitas mõneti vastakaid tundeid Tõnni otsijates... Tõnn oli küll kaks päeva varem põhja poole liikunud, aga kohata võis laululuiki ja soorätsu sellel läbimatul maastikul, samuti olid murakad maitsvad.
 
...ja suundus ringreisile Kokkola, Kajaani ja Jyväskylä vahelisele alale. Kuna päev hakkas nüüd kiiresti lühemaks jääma, siis sundis instinkt kuhugi liikuma - ning lõunasuund tundus talle kõige ahvatlevam, eriti kui meri heaks orientiiriks paistis.
 
Tundub, et meri on suur-konnakotkale ületamatu takistus ja nii liikus Tõnn eile 5. augustil juba ida suunas üle Helsingi.
 
Tõnni viimase andmeside pilt kaardil. Väidetavasti on teda lõpuks ka nähtud ja eile vähemalt kolmel korral Helsingi ümbruses, näiteks Espoos (huvitav, kas mujal Soomes linnuvaatlejaid polegi...).
 
Kas ta ka oma elu teisel sügisrändel kodumaad väisab, see selgub ehk juba kolme päeva pärast - siis on meil Tõnniga uus sidepäev.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)