19. NÄDAL 09.05.-15.05.2011. Jõgeva ümbruses

Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
 
Pedja jõgi Altmetsal. Alam-Pedja
 
Nädal oli kuni neljapäevani soe ja päikesepaisteline. Maksimumtemperatuurid tõusid 20...25 kraadini. Õhuniiskus oli väike. Nädala alguses esines maapinna lähedal veel öökülma. Edaspidi ööd soojenesid. Põllumehed ja aiapidajad ootasid pikisilmi vihma, sest mulla pealmine kiht oli muutunud juba tuhkjalt kuivaks. Kolmapäeval hakkas pilvisus suurenema, kuid oodatud vihma veel ei tulnud. Sadama hakkas alles neljapäeva õhtuks. Esines äikest. Kahjuks oli sadu siinkandis napp (3 mm) ja suutis niisutada mulda ainult paari sentimeetri sügavuselt. Juba järgmise päeva lõunaks oli see ära kuivanud. Reedest alates ilm jahenes ja muutus pilvisemaks. Päevased õhutemperatuurid enam üle 20 kraadi ei küündinud ja tugeva tuule mõjul tundus ilm veelgi jahedamana. Laupäeval sadas taas vihma, kuid jällegi napilt (3 mm).
Nädala jooksul läksid lehte vahtrad, haavad, pärnad ning isegi varased tammed ja saared — metsad ja nurmed muutusid suviselt roheliseks. Toomingas alustas õitsemist teisipäeval. Nädala kestel läksid lahti aedades marjapõõsaste, ploomi-, pirni- ja kirsipuude õied. Nädala lõpus võis leida soojemates kasvukohtades juba esimesi avanenud sireliõisi. Õitsema puhkesid siin kandis ka väike mandlipuu, toompihlakad, magnooliad, varased enelaliigid, punane leeder, vesipaju, hõberemmelgas, mustikad, hanevits. Võilillede massiline õitsemine muutis maastiku laiguti kollaseks. Umbrohtudest õitsesid põld - litterheinad, kaarkollakad; endiselt jätkasid õitsemist viimased paiselehed. Metsaalustele andsid värvi kopsurohu, võsaülase, kollase ülase, metstulika, kanakoole, varsakabja, jänesekapsa, nurmenuku, mets - lõosilma ja mitmete kannikeste õied. Kuused alustasid tolmlemist ja latvades avanesid punased või rohelised käbid. Mai on nii lehtimise kui enamike taimede õitsemise kuu, seetõttu näeme looduses lõpmata palju erinevaid värve.
Nädala teisel poolel tärkasid massiliselt suviteraviljaorased, varasematel külvidel arenes juba teine leht, taliteraviljadel tõusis kõrresõlm mulla pinnale, talirüps hakkas õitsema.
Rändlindudest saabusid neljapäeval ööbikud ja laupäeval piiritajad — enamik rändlinde on kohal. Kolmapäeval nähti veel siidisaba salka, nädala lõpus olid põldudel toitumas viimased haneparved.
Jõgeval, 16.05.2011.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)