18. NÄDAL 30.4.2012-6.5.2012. Jõgeva ümbruses

Koostasid Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader

Siidisabad söövad vahtraõisi
 
Nädal oli mõõduka soojusega. Päeviti tõusis maksimaalne õhutemperatuur 12…16 kraadini. Ööd jäid valdavalt külmaks. Õhus langes minimaalne temperatuur miinuspoolele kolmel ööl, maapinna lähedases õhukihis rohul jäi külmata ainult reede ja laupäeva vaheline vihmane öö. Kiirustati külvitöödega nii põllul kui aias, sest muld kuivas kiiresti. Niiskuse säilitamiseks rulliti külvatud põlde. Taliviljaorased kasvasid hoogsalt, talirukkil tõusis kõrresõlm mulla pinnale. Ristik oli kasvanud põldudel 10 sentimeetri kõrguseks.
 
Oli lehtimise aeg, metsad ja aiad muutusid korrast rohelisemaks. Noored lehed olid sõstardel, toomingatel, kuslapuudel, tuhkpuudel, pihlakatel. Nädala lõpus alustas õitsemist magesõstar. Praegu saab eristada erinevate värvitoonide abil raskesti määratavaid puid: arukask on noortest lehtedest roheline, sookask veel lehtimata ja pikkadest urbadest pruuni värvi; jalakas on noortest viljadest roheline,  künnapuu rippuvate viljadega pruunikas. Mitmed puud jäid veel raagu: lepad, pärnad ja haavad olid puhkemise ootel; saarel ja tammel ei olnud lehepungad veel paisunud. Õitsema hakanud lehtedeta vaher oli rohekaskollast värvi. Nädala teisel poolel alustas õitsemist saar. Arukasel oli nädala kestel täisõitseng, sookask veel ei õitsenud. Viljakates arumetsades jätkus võsaülaste fenoloogiline aspekt. Põllu äärtes, rohumaadel lõpetas õitsemist paiseleht ja hakkas juba viljuma. Nurmenukk alustas õitsemist. Soojemates kasvukohtades võis näha esimesi võilille õisi.
 
Nädala keskel ilmusid isased kihulased ja nädala lõpul juba verd imevad emased kihulased. Lompides oli näha sääskede vastseid ja esimesi komakujulisi nukke. Rändlindudest andsid lauluga endast märku reedel aed-lepalind ja pühapäeval mustpea-põõsalind. Jätkus hanede toitumine põldudel ja ränne.
 
Jõgeval, 8.5.2012


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)