19. NÄDAL 7.5.2012-13.5.2012. Jõgeva ümbruses

Koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
 
Haralisele ploomipuule oli möödunud talve külmad liiga karmid, rikkalikult õitsema hakkasid lumes olnud võrsed, võras avanesid vaid üksikud õied.
 
Sel nädalal saime tunda nii suvist soojust kui ka tuulist jahedat ilma. Nädala esimesed ööd olid külmad. Õhus langes temperatuur nulli lähedale ja maapinna ligidal mõõdeti mullal -2 ja rohul ligi -5 kraadi. Maksimumtemperatuur tõusis esmaspäeval ainult 12 kraadini, kuid neljapäevaks oli juba ilm soe  ja õhtupoolikul mõõdeti õhus varjus sooja ligi 23 kraadi. Ka ööd muutusid soojaks. Neljapäeval ja reedel registreeriti minimaalseteks temperatuurideks vastavalt 9 ja 14 kraadi, ööpäeva keskmisteks õhutemperatuurideks arvutati nimetatud päevadel 16-17 kraadi. Selline temperatuurirežiim on iseloomulik tavapäraselt kesksuvele. Mõnus soe ilm sai aga kiiresti otsa. Reedel läks ilm sajule ja sellega koos muutus ilm tagasi jahedaks. Laupäeval ja pühapäeval oli päeval sooja ainult 12-13 kraadi, kusjuures tuul kasvas laupäeval iiliti kuni 18 m/s. Samuti muutusid ööd uuesti külmemaks.
 
Nädala jooksul läksid metsad ja pargid korrast rohelisemaks. Raagu jäid veel haavad, enamik tammesid ja saari, osa pärnasid. Saar õitses nädalaga ära, kuusk aga alustas tolmlemist. Rohi kasvas kiiresti ja alustati murude niitmisega. Nädala jooksul hakkas võilill massiliselt õitsema, soojemates kasvukohtades läksid toomingal õied lahti. Õitsema hakkasid haralised ploomipuud, murelid, kirsid. Sageli oli külmaõrnadel viljapuudel näha õisi ainult madalal, lume sisse jäänud okstel, kuna kõrgemal oli külm talvel õied kahjustanud. Õitsesid karusmarjad ja mustad sõstrad. Aedades peenardel oli nartsisside ja tulpide õitseaeg. Looduses jätkasid õitsemist võsa- ja kollased ülased, jänesekapsad, nurmenukud, varsakabjad, kevadine seahernes alustas õitsemist. Paiseleht hakkas õitsemist lõpetama ja viljus. Põldudel tärkasid varakult külvatud suviteraviljad, taliteraviljadel oli valdavalt tõusnud alumine kõrresõlm mulla pinnale, talirüpsil olid esimesed õied lahti. Endiselt võis põldudel näha toituvaid haneparvi. Rändlindudest jõudsid talvituskohtadest tagasi lehelinnud, väike- ja hall kärbsenäpid, ööbikud, põõsalinnud, karmiinleevikesed, piiritajad ja peoleod.
 
Jõgeval, 14.5.2012


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)