Detsembri algus: idatuisk

Kirjutas Kristel Vilbaste, loodusenaine@hot.ee
Pildistas Arne Ader
 
Tugev tuul sasib varblaseisanda sulerüüd. Koduvarblane
 
Lund vihub sisse nii silmist, ninast kui kõrvadest. Ükski müts või rätt ei saa pidama seda valget tuisku. Hetkeks avad õhku ahmides suu ja ka suu saab täis täiuslikku talve maitset.
 
Nädala neli ilmamärki:
kügelev harakas,
lumelookas puud,
meetrine tuisuvaal
ja kahepäevane tuisk.
 
Nii tore oli eelmise nädala alguses lugeda omavalitsusametnike rõõmsaid jutte sellest, kuidas talve tulekuks valmis ollakse. Kuidas valmis on sahad ja soolakoormad, teede ääres oranžid tuisuaiad... Ja siis ta tuli, sel hetkel, kui täiskuu pöördesse läks ja idatormi valla päästis. Peab ütlema, et esimesel tuisupäeval oligi kõik nagu korras, aga vastu reedet näitas Tuisutaat, et inimestel pole mõtet sõnu loopida. Hommikul oli hang ukse taga, suurivaevu õnnestus siin Raadil uks lahti lükata. Ja Peipsi ääres tuisuvallas elanud inimesena sai kohe ka labidat välgutama hakatud. Sest teadmine, et tuisk pressib lume nii tihedaks, et seda tuleb hiljem suisa kangiga kangutada, on kätesse mälujälje jätnud. Tuisuhommiku alguses oligi lihtne, tõstad labidatäie üles ja see lihtsalt tuiskab kõigi nelja tuule poole. Aga kella 10 olid Tartus kõik teed nii umbes, et autod oli targem koju jätta ja mööda paljakstuisanud alasid hangedest mööda jalutada.Kummaline oli siiski vaadata inimeste usku oma raudruunadesse, nägin, kuidas üks pereisa pakkis oma pisikese lapse naisega autosse ja võttis lagedal sisse suure hoo ning... kihutas hange. Muidugi ei liigatanud selline auto enam ka lükkamise peale. Soovituse peale tuua kodust lumelabidas, tonksas mees jalaga lumehangesid ja kordas jonnakalt „Mina pean tööle saama!“ Hoopis rohkem meeldis mulle abivajajani tõttav kiirabijuht, üheskoos leidsime sellele masinale tee mööda muruplatse ja kohale ta jõudiski.Imelik on aga see, et Padaorust on möödas kaks aastat ja inimesed justkui ei mäletakski seda enam. Loodusjõudude vastu ei saa, saab vaid käituda mõistlikult ning oodata oma korda.
 
Tuisuvaal ümber kivi
 
Vihisev tuul
Torm, mille udused eelloorid juba nädala alguses Eestimaal olid, sai täisvõimsuse kätte reede keskpäevaks. Kõige rohkem puistas ta lund alla Võrtsjärve kagunurka Massumõisasse, kus ilmavaatlusjaamas mõõdeti 28 cm lund. Aga hoopis hulluks läks asi Soome lahel, kus mõõdeti suurim tuulekiirus mõõtmisaegade algusest, Kirkonummi, Mäkilouto saare vaatlusjaamas, 29m/sek ja lained rabelesid üle üheksa meetri kõrgusteks. Tallinn - Helsingi liinilaeval olnud kirjeldavad sõitu, mille jooksul aina oksendati ja asjad kukkusid klirinal. Mandril kukutas tuul aga jälle elektriliine, sest hoolimata kõvast tuulest jäi lumi kohati puude soojadele okstele kinni ja need kukkusid liinidele. Tuhanded elamised olid taas ilma elektrita.
 
Pekki tihasele
Põnev oli jälgida tuisu raugemist, kuidas kõigepealt puges põõsast välja harakas ja asus toiduotsingutele. Poole tunni pärast tulid toidumajja tihased ning varblased. Linnatänavatel puhkes tõeline hakkide ja vareste sõda, kes purelesid iga mahakukkunud hamburgeripaberi pärast. Huvitav, et ka üksikud künnivaresed on taas linnapildis. Aga linnud jäid tuisu tõttu tõeliselt hätta ja hea oli lugeda, kuidas inimesed teatasid toidumajade täislaadimisest ja sulissõprade aitamisest. Küllap oleks kulunud ka Keskkonnaametilt üks sõbralik toitmisega alustamise soovitus inimestele ära, sest nende keeld on paljudel ikka veel peas kumisemas. Kui midagi reguleerida, siis järjekindlalt.
 
Järvede jää on nõrk. Parti see kannab, luike aga mitte. Jääkosklaemand ja noor kühmnokk-luik

Virmalised sähvivad
Pühapäeva varahommik oli Lõuna - Eestis aga juba päikesepaisteline ja valge, hangeharjadel särava lumega. Põhja - Eesti pidi aga tundma ligi 10 kraadist külmahingust põhjast. Jäämere ääres on külma ju juba 26 kraadi. Saamimaal Jõuluvana kodust veel pool tuhat kilomeetrit põhja pool töötav Andrus Müller annab teada, et praegu on seal imeilusad roosad ja hästi kiiresti vehklevad virmalised. Küllap tasub ka meil tähistaevaöödel linnast välja sõita ja põhjakaarde kiigata.
 
Jää on nõrk!
Veekogud hakkavad nüüd tasapisi kinni külmuma ja kuigi Peipsil saab veel lainekõrgust mõõta, on tõenäoline, et jääpiir jookseb järgmise nädala pakasega järvele. Emajõgi on ikka tavatult kõrge veega ja näeb välja nagu lumepallisupp – vee peal ujuvad suured jääpangad jõeveest läbiimbunud kollakate lumekoormatega. Lapsevanematele tuleb südamele panna, et rääkige lastega – järgmisel nädalal tekkiv jää on nõrk ja ei kanna inimest. Vesi on veel soe ja tegelikult on sula ka lume alla jäänud maagi.
 
Ahtalehine põdrakanep
 
Nigul needib kinni kõik kohad, tuleb tugev külm. Äksi
 
SOOVITUS:
Nigulapäeval, 6. detsembril läheb alati külmaks. Selleks ajaks peavad lambavillased sokid jalas ja kindad käes olema. Vanasti aga tehti sooje rõivaid ka turbakiust. Veel 20. sajandi alguses kasutati turbakiudu haavasidemetes, vaipades, tekkides ja talveriietes. Esimese ilmasõja ajal oli sõdurite vormirõivad turbast. Eriti hinnati turbast tehtud hobusetekke, need hoidsid hobused soojas ja terved.
 
Eesti allikad: Punane allikas
Punane allikas asub Tartumaal, Alatskivil. Alatskivi läbib ürgorg, milles paikneb jõele rajatud paisjärv. Järvest põhjapool kerkib puudest ümbritsetud Linnamägi – muistne linnus. Linnamäest läänes, metsa kohal oru veerul on keskdevoni liivakivi paljand, kust voolab välja Punane allikas. Allika kaugus järvest on 25 m ja suhteline kõrgus 6 m. Punasest allikast voolab vett välja 0,6 l/s. Allika vesi on puhas, vett kasutati joogiveena ja veega on ravitud silmi, kes viskab Punasesse allikasse hõbemündi ja joob vett, saab nägijaks. Allika lähedal kasvab Truuduse tamm, mille all antud vannet ei murra miski.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)