Nädal metsas - tummad jäljed

Ülevaate koostasid ning pildistasid Peep Männil ja Marko Kübarsepp
 
Hundipaari territooriumi märgistuspost kraapimisjälgedest, mis on huntidele väga tüüpilised
 
Pühapäevast hakkas kergete soojakraadisega lund puistama. Loodus sai jälle talviselt maaliline. Lumekatte paksus kasvas üle veerandi meetri, mis tänaseks pehmete ilmadega on jälle oluliselt kahanenud.  
Veebruaris toimub huntidel jooksuaeg. Arvatavasti just sellepärast kutsutakse veebruari rahvakeeli hundikuuks. Juba varem
kurameerimisega alustanud paarid märgistavad nüüd aktiivselt oma territooriumi, andes sellega teistele huntidele teada tulevase pesakonna üleskasvatamiseks valitud ala piiridest. Noorte hundipaaride jaoks on see pulmaaeg, millega pannakse alus püsisuhtele  - "kuni surm meid lahutab". 
 
Enam, kui pooled vanahuntidest on jahihooaja jooksul oma endise paarilise kaotanud. Osad neist on omale leidnud uue noore kaasa, kellega nüüd järjekordseid pulmi peetakse, osad jäävad kuni järgmise aastani lesestaatusesse. Hundikuul toimuva jooksuaja kulminatsiooniks on muidugi alfaemase viljastamine, mis paneb aluse uue pesakonna sünnile.
 
Möödunud nädalal tuli taevast omajagu lund. Sadama hakkas kusagil poolest ööst ja sadu lõppes keset päeva. Sarnaselt ka järgnevatel ööpäevadel. Põhjus, miks ma sellest räägin - kui sajab lund, muudab see kõik lumme salvestunud jäljed "tummaks“. Oleks nagu võõrkeelsesse maailma sattunud. Ühesõnaga kehvapoolne jäljenädal.
 
Aga loomad, loomulikult ka hundid Hall ja Habe kolavad ikka mööda metsi ja raielanke, jõeluhtasid ning sihte pidi. Ja üks kindel eesmärk on neil samuti - midagi hamba alla leida. Rohkelt sajune nädal pole neile selles osas kuigi armuline olnud.  Kõigest üks metskits ja teadmata põhjusel maisest ilmast lahkunud metssiga. Igal juhul on Habe taas liitunud Halli ja tema nimetu kaaslase duoga. Nii on duost saanud jälle trio...
 
Kraapimisjälgede jätmine on huntidele väga tüüpiline


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)