Augusti algus: Soojast soojem

Kirjutas Kristel Vilbaste, loodusenaine@hot.ee
Pildistas Arne Ader
 
Merel liiguvad vaeraketid - mustvaeraste isaslinnud rändavad sulgima
 
Nädala neli ilmamärki:
pääsukeste traadijooned,
soolikarohu kollane,
kährikud õunaraksus
ja tähtedesära öös.
 
Nii sooja suve annab mäletada. Ikka oleme igal aastal mõnel suvekuul pidanud rääkima kehvast suusailmast, sel suvel aga ootame aina kuumarekordeid. Ja ligi kolmekümnekraadiseid ilmu on olnud juba eelmistel suvekuudel ja tulemas on neid augustiski. Vahemerest Jäämereni ulatuv suvesoe on nii tavatu, et sellist ilma ei mäleta ka kõige vanemad inimesed. Soojust on jagunud koguni üdini valgele Gröönimaale, kus suvesoe isegi mõni kriips 25 kraadist kõrgemale tõusis. Minu rännuretked jõudsid sel suvel taas Saamimaale Põhja-Jäämere äärde ja meid võõrustanud saam Ole Muosat kirjeldas, kuidas ta venna juurest Karasjohkast naastes öösel udus äkki autotermomeetrilt 29 soojapügalat leidis. Sel ajal on siin tavaliselt hoopiski öökülmad ja sageli ka esimesed lumekribalad taevast pudenemas. Gorretatis elav Saami-Eesti perekond Esko Aikio ja Aune Veersalu aga räägivad, et midagi on loodusega tõesti lahti, sest vihma pole korralikult sadanud terve suve jooksul ja loodus on sügiseselt kollakavõitu. Tohutu murakasaak pudises nädala jooksul, kiirelt valminud marju ei jõudnudki kõik korjata. Vikerkaarterohke vihmahoog, mis minu siia saabudes üle tundru käis, pani aga linnud kevadiselt laulma. Nii kirjeldab Esko, kuidas kaurid järvedel huikama hakkasid ja kalakotkas kevadiselt kiljus. Ning kuidas lehelinnud ja rästad rõõmsalt laulutrillereid lasid. Kuid minu jaoks oli esmakordne kogemus sandaalide ja lühikeste pükstega tundras murakal käia, ei parmupirinat, ega sääsepininat, päikeskarva marjadepõld loojumatus päikesevalguses mesiselt kumamas.
 
Tänavust kesksuve jääb meenutama metsporgandite rohke õitsemine
 
Rännuteele, rännuteele!
Eks Eestist ära käima peabki aegajalt selleks, et taas nentida kui hea on ikka kodus. Nii nagu need pisikesed suitsupääsukesed, kes praegu trobikonnas traatidel istuvad ja rännuleminekut ootavad ja kevadel aprilli lõpus hoolimata külmadest aina ja aina oma sünnikodusse püüavad trügida ja meie õuele naastes rõõmsa pääsukesetantu kudli-kadli-midli-madliga lahti lasevad. Rännule on end asutamas teisedki, kullilised tiirutavad juba kaua kõrgustes ja nihkuvad tasapisi lõuna poole. Kaja Kübar ütleb, et sookured kogunevad juba väikestesse parvedesse, kuldnokakoosolekud on läinud eriti lärmakaiks. Ja toonekurepojad ei lõõtsutavat enam palavuses pesaposti otsas, vaid käivad endale toidupoolist otsimas, kuid kui vanemad siiski miskit söödavat pessa sokutavad, siis sööstavad ahnelt selle kallale.
 
Liblikakirevus
Ja kuigi öeldakse, et lauritsapäevast läheb konna suu lukku, on neid nüüd igal pool näha. Neid hüppab nüüd igas suuruses ja paksuses. Liblikate tants käib täie mõnuga, meie oma admiralipõlvkond lendab kiire hooga aina siia-sinna. Need tumepruunil tLinnupojad kasvavad kiiresti ja nende eluliselt tähtsad kehaosad eelkõige. Noor lauk on jalgade ja tiibade poolest täiskasvanu moodi, kael ja pea oleks justkui linnupoja omad...austal punase-oranži ja valgetriibulised liblikad armastavad eriti siilikübaratel istuda. Samas võib ka suuri suveliblikaid leida, mujal maailmas rajatakse suveks spetsiaalseid ahvatleva lillelõhnaga pisikesi liblikaedu, kus siis pingil istudes seda kirevat tantsu jälgida.
 
Linnupojad kasvavad kiiresti ja nende eluliselt tähtsad kehaosad eelkõige. Noor lauk on jalgade ja tiibade poolest täiskasvanu moodi, kael ja pea oleks justkui linnupoja omad...
 
Lõikusaeg on käes
Muidugi on maal nüüd tooniandjaiks suured viljakoormatega vuravad traktorid ja kombainid. Viljalõikus on täies hoos ja heinategu lõppemas. Kohati tohutute õunakoormate all ägavad puud pakuvad esimesi pabulaid nii inimestele kui õunaraksu tulnud kährikutele. Karu on juba kaeras ja kärssninadelegi meeldib viljapõllus passida, ehki neid meelitab enam valmis saanud kartul. Porgandid on juba mehemõõtu ja naerid hakkavad puiseks muutuma. Ilmamees Gennadi Skromnov ütleb, et tänu tuultele ja muutlikule ilmale meres sel aastal veel sinivetikaid ei ole Läänemere suudmes trehvanud.
 
Lauritsapäevast, 10. augustist on ubinatel ja maaubinatel mekk man.
 
Lauritsapäevast kaob aovalgus ja öötaevasse ilmub Linnutee, sestap saame nüüd öösiti langevaid tähti loendada.Õhtud jäävad pimedaks, seepärast on tahtmine videvikus kodus taas lambid põlema süüdata. Samas, lauritsapäeval tuld ei tehta, tulel lastakse puhata. Et tuld edaspidi ohjes hoida, on sel päeval hoopis koldesse vett piserdatud ja pang vee ning vihaga ahju otsa pandud. Pesu pesemine lauritsapäeval täidab sama ülesannet. Hea on sel päeval ka korstnalõõrid puhtaks lüüa ja tuhk välja viia.
 
Käes on rändliblikate maksimum. Rannavallile laskunud ohakaliblika päritolu me täpselt ei tea - ta võib olla nukust väljunud Eestis või ka siia lõuna poolt kohale lennanud
 
Maatohter: Čahkálak
Saamimaal tuhande kilomeetri kaugusel Eestist elab Jäämere kaldail allikate juures väike mehike, kel hõbemündid kõhus ja ravitarkus peas. See ravimees on kirjelduselt sarnane meie Saula Siniallikatel elavale Tölbile, kes ravitarkust jagades passib peale, et terviseotsija enne ära ei lähe, kui allikale hõbemündi on ohverdanud. Saami mehike on aga lugudes oma hõbemüntide tõttu nii hinnatud, et teda aina kinni proovitakse püüda. Targemad küsivad temalt ravitarkust, ahnemad ja rumalamad katsuvad kätte saada hõbedat. Čahkálagipüüdmine on lihtne, tuleb allikakaldale jätta üksik suss, mehike astub sinna sisse kahe jalaga ja püüab paelu kinni siduda, aga mässib end nii sisse, et teda on võimalik tabada.
 
Raamat Eesti allikatest
Kaugel Saamimaal sain teate ka Varraku kirjastuselt, et minu 350-leheküljeline raamat “Eesti allikad” on trükikojast poodidesse jõudnud. Nüüd on kõigil võimalus lugeda, mis üheskoos paljude Päevalehe lugejate ja teiste allikalkäijatega on kirja saanud. Lugusid Eesti Kirjandusmuuseumi varasalvedest sai raamatusse kallatud kapaga, lisaks vahetuid kogemusi meie allikatelt ning muidugi juhatused, kuidas jõuda meie kuulsamate rahvaallikateni. Mina käisin raamatu ilmumise päeval Saamis Soome suurima allika - Sulaoja juures ja üllatusena avastasin, et see polegi veerohkem, kui meie Norra-Oostriku allikad. Aga lugusid on uhkeid selleltki allikalt.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)