Septembri lõpp: traali-vaali

Kirjutas Kristel Vilbaste, loodusenaine@hot.ee
Pildistas Arne Ader
 
Haned rändavad. Hanekolmnurgas näeme suur-laukhanesid ja rabahanesid
 
Nädala neli ilmamärki:
ringisahmivad haned,
raagus toomingas,
jõhvikapuna
ja esimene hall.
 
Traali-vaali, risti-rästi üle mere ja üle maa. Edasi ja tagasi, nii kuis tuul kannab! Hanede sebimist meie õhk täis. Sabatuulega nad tulevad ja sabatuulega nad lähevad. Praegu on soojamaalennuks sobiv aeg. Maha tulevad nad vaid siis, kui tuul neile mõnel päeval vastunokka puhub. Või siis, kui väsimus võimust võtab. Looduskaitsja Agu Leivits kirjeldab nädalavahetust: “Taevas oli pidevalt mõni 500-pealine parv, tulid päris kaugelt ja väsinult. Üks suur-laukhani tuli Kilingi-Nõmme Suveaeda puude vahele maha. Inimesed kutsusid väsinud lindu vaatama, aga hani sai ikka ise lendu.” Hanesid on praegu põhiliselt kahte liiki nii: suur-laukhanesid kui ka rabahanesid. Meie enda kurekogumid läksid tuultega ära, luikedest on näha olnud laululuiki, aga väikeluikesid veel pole. Nemad tulevad lume eel ja tähistaevaga.
 
Hõbekajakas emakalaga
 
Kakusügis
Läinud on aga kõik kaugemale rändavad putuktoidulised linnud: peoleod, öösorrid, karmiinleevikesed, piiritajad jt. Vahepeal meeli kütnud musttihase ränne on vaibunud. Leivits ütleb, et musttihase ränne on igal aastal ettearvamatu, sel aastal tulid nad invasioonina augustis ja septembris otsustasid põrutada tagasi põhja: “Ju see Tallinn neile siis jalgu ka jäi!” Õnneks pole enam klaaside vastu põrganud lindudest kuulda. Ka rähnide ränne on lõppemas. Põhja poolt on tulnud lisaks kuuseseemnesööjatele ka hulk hiiresööjaid – vöötkakud ja karvasjalgkakud on liikvel. 
 
Hall on maas
Muidugi oli selle nädala tõsisem üllataja Hallavana, kes kleepis kõrtele kena suhkruse katte ja närtsitas kõrvitsalehed. Kohati oli külma isegi 4 kraadi. Aotäht tõi õuest veel keskhommikul suure peotäie valget sära, õues sulas see alles lõunaks. Ja kuigi kõik lõunapoolsed taimed said kutse lumelellelt, troonib mu lillepeenras norguvajunud daaliate vahel uhkelt ise seemnest kasvamahakanud tomat. Toomingad aga loovutasid oma lehed põhjala rahvale, Mandri-Eesti on ka täis vahtrapuna ja saarekulda. Rannarahvas peab vahtraleeke veel ootama.
 
Must seatigu lehesajus
 
Põud
Aivar Ruukel kirjutab Soomaalt, et jõed on praegu enneolematult madalad. “Veetase on madalaimaid,mis sel aastaajal nähtud. Isegi plaanisime avada Soomaa kuuenda hooaja: et üle kogu maa võiks rahvas tulla ja proovida, kuidas on Soomaal MADALVEE ajal kanuuga rallida...” Meretuuled jõgesid ei tõsta ja taevaski annab vähe juurde. Meres aga algavad Läti rahvuskala - emakala pulmad. Looduskalender Gennadi Skromnovi suu läbi paneb aga südamele, et algamas on ajujahid, loomad lähevad paanikajooksu – autojuhid olge ettevaatlikud!
 
Punane pullike
Kel aga plaanis jõhvikale minna, see peab arvestama, et kuiv suvi suutis suure jõhvikasaagi kuivatada. Marjad on vähemad ja neid on vähem. Kuid jõhvikale minna on viimane aeg, sest öökülmadest ülekäidud marjad on pehmed ja neid on halvem korjata. Kel põnevaid lugusid jõhvikatest ja jõhvikalkäimisest, võiks neid mulle saata, olen igasuguste tähelepanekute eest tänulik. Eriti ootan vanavanemate käest päritud lugusid, aga ka uuemaid teateid. Loodan jõhvikalood raamatuna tagasi rahva sekka saata.
 
Hiidmuna Riidajas. Seene ümbermõõt 126 cm
 
Kui vikkerkaar pärast mihlipäeva paistab, siis tuleb pitk sügise. Ridala
 
Vanasti tarvitasid karjapoisid sügisel ruutmeetri suurusi paelahmakaid kartulite küpsetamisel: “Paaned ehk paelahmakad pandi “harjana” üksteise najale nii, et servad vastakuti, alt aga oli vahet pool meetrit. Paante vahele tehti tuli ja köeti kivid mõlemad tuliseks. Kui arvati paantel olevat küllalt palavust, so särtsuvad pealesülitamisel, asetati üks paas tulisele tuhale; paanele pandi õhukeseks lõigatud kartuliviilud, neile mõnikord veel silkusid ning kaeti teise tulise paanega, kusjuures alumisele paanele oli tehtud 5 cm kõrgune rant kivikildudest ja tükkidest, mille vahele oli pandud sammalt. Sellised küpsekartuli tükid olid võrdlemisi maitsvad, aga neid oli ikka vähe ja sai vaid suumaoks. Sellist küpsetamisviisi ei kasutatud väga sageli, sest paaned lõhkesid küpsetamisel sageli.” G. Vilbaste “Noorpõlv 1885-1900
 
Maatohter: Halltõbi
Kuigi Eestis malaariat levitavaid sääski ei esine, vaevab vahel inimesi ootamatu külmahoog, tekib tugev värisemine, mis on suisa füüsiliselt valus. Arvatakse, et põhjamaades levib ka teisi sääskede poolt levitatavaid palavikutekitajaid. Enamasti möödub selline hoog kiiresti kui haiget soojendatakse. Aga vanarahval oli oma raviviis:Halli eest katsutakse sellega pääseda, et end ära peidetakse, et hall inimest üles ei leiaks. Hall on aga kaval. Ta hüüab sind tuttava häälega nime järele, näit.: “Kus sa oled, kuhu sa selle asja panid! Jne.” Kui sellele küsimusele kosta, saab hall sinu asukohast teadvaks ja kohe on ta sul seljas. Seepärast tuleb hoiduda talle vastust andmast. Hallist pääsemiseks tarvitatakse ka hapandet kust. Selle vänget lõhna (haisu), mis inimene saab seda juues, kardab hall ja võõrdub.” E 72245/6 (17)


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)