VIDEO: Viimaseid päevi sünnikodu metsades

Rajakaamera video salvestas ja kirjutas Marko Kübarsepp
 
 
Soekarjas on veebruarikuu lõpunädalatel ühtaegu nii kiired, keerulised kui põnevad ajad. Põhjus peitub nimelt hundikarja juhtemasloomas kes umbes sellel ajal oma paarilisega pulmarituaale on alustanud. Veebruari tunneme rahvakalendri järgi, kui hundikuud.
 
Ülejäänud karjaliikmed, niipalju kui neid talvest alles on jäänud, hulguvad enamjaolt isekeskis- kord koos, kord eraldi, vanaloomadele kuuluval alal ja otsivad kust midagi hamba alla saab. Selge on see, et muidu kogu karja toidulaua eest hoolitsevad vanaloomad nii kibekiirel ajal sellele eriti ei mõtle. Hormoonid möllavad ning loomulikult tuleb seda paari-kolmenädalast, lühikest ajajärku maksimaalselt kasutada. Pulmi pidaval hundipaaril on vahetevahel ka nn. „pulmasaatjaid“ oma perekonna hulgast. Pruutpaari saatjaks on valdavalt just mittesuguküps, keegi möödunud suvel sündinud kutsikatest. Teadmata on seegi, kas vanapaariga kaasas uitav teeline on kuidagi eelistatud seisuses või on hoopis tegemist loomaga, kes ühegi „hinnaeest“ ei ole nõus vanematest maha jääma. Levinuim arvamusütleb, et üldiselt saavad sedasorti pulmasaatjatest tulevasele sündinud pesakonnale onud või siis tädid- selliseid hunte kutsutakse ka „lapsevahtideks“.
 
Kikepera hundikarja territooriumile jäi möödunud kevadeks kolm võsavillemit. Vanapaarile möödunud suvel sündinud neljale hallile ilmakodanikule lapsehoidjaks sai noor, ilmselt 2012. aasta kevadel sündinud emahunt, kes tänavusel talvel oma esimesi suguküpsuse märke ilmutama hakkab. Paraku on aga nii, et üldiselt peale juhtemaslooma teisi suguküpseid samast soost isendeid karja territooriumile lihtsalt ei mahu. Nii on sisuliselt suguküpsuse saavutanud emasloomad sunnitud siiani peavarju pakkunud metsadest lahkuma ning omale uue ulualuse(territooriumi) leidma. Isahuntidest „lapsevahid“ jäävad sageli karja juurde aastateks.
 
Lühikeses videoklipis näemegi eelnevalt mainitud, juba ligi kuu aega enamjaolt üksinda liikuvat, pea kaheaastast noort emahunti-lapsevahti kes ilmselt lähiajal oma praeguse karja territooriumilt lahkub ning uut eluala otsima hakkab. Mis muud kui õnne neis otsingutes!


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)