EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

11. NÄDAL 10.3.2014.-16.3.2014. Jõgeva ümbruses

Koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
 
Sarapuu emasõied 10. märtsil
 
Kuni neljapäevani püsis ilm soojana. Päeval tõusis õhutemperatuur varjus 8...12 kraadini. Ööd jäid aga endiselt külmaks. Hommikuti oli hall maas ja veeloikudel jää, kuigi osadel öödel õhutemperatuur alla null kraadi ei langenud. Päikese käes muutus öö jooksul pinnalt külmunud muld pealt poriseks ja libedaks. Tugev tuul kuivatas nii mulda kui ka taimi.
 
Tolmleva halli lepa urvad tuules 10. märtsil
 
Sanglepa urvad ei olnud 12. märtsil veel alustanud tolmlemist
 
Reedeks muutus ilm tormiseks. Tuulehood keerutasid tolmu ja lahtist prahti maast ülesse, murdsid teedele kuivanud oksi. Iiliti ulatus tuule kiirus 18 meetrini sekundis. 
 
Laupäeva hommikuks oli 3-5sentimeetrine lumekord maas ja päeval õhutemperatuur enam viie kraadini ei ulatunud. Sadas vihma ja lörtsi, lumikate jäi püsima nädala lõpuni. Pühapäev oli veelgi külmem ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur jäi null kraadist madalamaks. Külmatunnet süvendas veelgi tugev tuul. Lund oluliselt enam juurde ei tulnud. Taliviljapõldudel paistsid pühapäeval rohelised lehed lumest välja, künninukid mustendasid. Nädala jooksul kadus kohati kelts mullast, paiguti püsis aga endiselt enam kui 10 sentimeetri paksune jäätunud kiht.
 
Päikesepaisteliste ilmadega jätkus vahtral mahlajooks 12. märtsil
 
Kõrgete päevaste temperatuuride mõjul jõudis ristik ja talirukis enne lume tulekut juba kasvama hakata. Jätkus leppade ja sarapuude tolmlemine ning vahtral mahlajooks. Päiksepaistelistes kasvukohtades alustasid lisaks lumikellukestele õitsemist esimesed märtsikellukesed ja üksikud sinililled. Putukatest lendasid talvitunud sääsklased, üksikud lapsu- ja koerliblikad. Põldudel oli kuulda lõokeste laulu, mis lumisel ajal vaibus. Nädala jooksul nähti lendamas kiivitajaid, kuldnokki, sookurgi ja hanesid.
 
Jõgeval, 17.3.2014.
 
Talirukki põld nädala viimasel päeval 16. märtsil