Kui hülgejääd piisavalt oleks...

Pildistas ja kirjutas Mart Jüssi, www.promare.ee
 
Hallipoeg
 
Hallide hüljeste poegimise kõrgaeg on läbi saanud. Kuidagi on kujunenud nii, et enamus hülgepoegi näeb ilmavalgust  vabariigi aastapäevast, naistepäevani. Vaevalt, et loivalised midagi pühadest teavad - asjad paneb ikka paika looduse aastaring. Ilmselt valivad emad poegadele sünniajaks parimad jääolud. Need suured elukad ei ela eriti hea meelega kinnisjääs, vaid eelistavad ajujääd, kus ligipääs veele tagatud. Seetõttu on parimaks poja sünniajaks kevadtalv, mil merejää näitab esimesi lagunemise märke. 
Varem sündinud hallid saaks ehk liiga krõbedat pakast, hilisemad jällegi oleks kevadise jäämineku pööristes. Nõnda siis aitab ajastus pojal püsida liikuvas ajujääs, looduslikult kaitstuna, ning kosutada end seal mõned nädalad emapiima varal. Kui jää sulab, on ka hüljes iseseisvaks eluks valmis ning kukutab end jääservalt kudevate räimeparvede vahele. Nutikas, kas pole!
 
Aastasadadega välja kujunenud rütm võib mängida ka vingerpussi ning poja sünd jääda Eesti rannikul varajase kevade tõttu sula mere aega. Hallid sellest suurt numbrit ei tee,  vaid lähevad kõrvalisse randa poegima. Et kõrvalisi randu vähe ja hülgeid palju, on lastetoad tihti ülerahvastatud ning trügimisest tekib stress. Levivad mitmed tõved ja vahel võib juhtuda, et vähem kui pooled maale sündinud pojad jõuavad iseseisva elu alguseni. Jääl piirdub loodus vaid mõneprotsendise "maksumääraga". 
 
Sel aastal on aga hallidele jääd piisavalt -  ilmselgelt seda ka eelistatakse, sest meile teadaolevate poegimissaarte randades on vaid mõni tosin hülgehakatist. Et ilmad jahedad ja ruumi laialt käes, ei tohiks see ebatavaline sünnipaik neile eriti masendavalt mõjuda - vast ainult kajakate pidev kisa ja kotkaste madallend ei lase lapsepõlve vääriliselt logeleda. 
 
Viigripojad lõdisevad tõenäoliselt kusagil jäätüki varjus lageda taeva all ja loodavad maa- ja õhukiskjatele märkamatuks jääda. Päevad  on vähemalt päikeselised ning kui karv kuivab, saab ka sooja. 
 
Veebikaamera pilt Alice, LK foorumist
 
 
Mardi kirjelduse kinnituseks tänahommikune merikotka patrulllennu pilt.
 
Vaata kuidas LK foorum hülgeranda kajastab: LINK


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)