EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

VIDEO: hirvepull asitõendiga

Video salvestas ja kirjutas Tiit Hunt, www.rmk.ee
 
 
Näha on, et kilekaunistus sarvedel teeb looma ärevaks ning ebalevaks. Hommikuks oli ta jälle söödaplatsil, ilma lisanditeta ja rahulik.
 
 
Sageli ilmuvad esimesed hirvepullid õhtuti söödaplatsile juba kella kuue paiku. Mõne päeva eest ilmus söödaplatsile äreva olemisega noorepoolne hirvepull, “müts” peas.
 
Muidugi polnud see müts, vaid hoopis silopalli õhuke valge kile nagu turban sarvedel. Selge on, et hirved valmistavad Saaremaa talunikele meelehärmi, kui nad silopalle lõhuvad - isend tuli asitõendiga ise kohale. Hirvepullid lammutavad silopalle sarvedega ja hirvelehmad sikutavad kile sisse auke hammastega. On ka teisi kurikaelu - pallilõhkujaid peale hirvede, kes küll ise silo ei söö, aga otsivad sealt muid palakesi. Rongad ja varesed toksivad kilesse auke, et silo seest jooksikuid või muid putukaid leida, isegi hunti on nähtud palli puremas, et sealt rulli sisse keeratud surnud hiirt kätte saada.
Hirvede loomupärane toit talvel on siiski enamasti lehtpuude ja põõsaste võrsed, samuti puhmarindes kasvavad  taimed. Karmil ja lumerohel talvel on eelistatumad taimeliigid hirve toidusedelis paakspuu, erinevad pajuliigid ja kask. Kuid miks peaks vähemväärtuslikke võrseid sööma, kui silopallid ootavad põlluservas või on toodud hirveplatsile. 
 
Kaamerapildi napsas Ergee, LK foorumist