EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

19. NÄDAL 4.5.2015.-10.5.2015. Jõgeva ümbruses

Koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
 
Rohi pärast vihma 7. mai õhtul
 
Ilm oli muutlik. Nädala algus ja lõpp olid päikesepaistelised, kuivad, kõrgete päevaste temperatuuridega, nädala keskpaik aga sajune, soojade öödega. Ööpäeva keskmine temperatuur tõusis neljal päeval kümnest kraadist kõrgemale. Pühapäeval oli päeval õhus sooja ligi 19 kraadi ning teisipäeval ja kolmapäeval 17 kraadi. Samas esines nädala jooksul korduvalt öökülma. Pühapäeva hommikul mõõdeti õhus null kraadi, maapinna lähedal mullal -3 ja rohul -6 kraadi. Veelgi tugevam öökülm esines esmaspäeva hommikul (õhus -1,1, maapinna lähedal mulla kohal -5 ja rohul -7,5 kraadi). Kolmapäeval ja neljapäeval tuli Jõgeva ümbruses rohkesti vihma – kokku kahe päevaga 21-23 mm. Vesi jäi mõneks ajaks parkides murudele seisma ja läikis loikudena tallatud kohtades põldudel, põllutööd seisid.
 
Kortslehed on tuntud vihmavee kogujad
 
Nädala jooksul hakkas rohi hoogsalt kasvama ja siin-seal alustati murude niitmisega. Kased, lepad, sarapuud, pihlakad, vahtrad lehtisid. Noored lehed andsid metsadele erinevaid värvivarjundeid. Puudest õitsesid vahtrad ja saared, põõsastest forsüütiad. Aedades hakkasid õitsema haralised ploomipuud, hariliku ploomipuu mõned sordid ja karusmarjad, Jõgeva linna tänavatel ka sahhalini kirsipuud ja magnooliad. Pehme talve tõttu õitsevad tänavu mitmed külmaõrnad liigid (viide) rikkalikult. Õitsema hakkavad varsti isegi pukspuud.
Salumetsades näitasid esimesi õisi kevadine seahernes ja metstulikas. Algas tarnade õitseaeg —nn pokud õitsevad.
Lindudest saabusid salu-lehelinnud, räästapääsukesed, ööbikud, neljapäeval lahkusid arvukad haned vaid mõned üksikud salgad jäid veel põldudele ja niitudele toituma.
 
Viide:
Aaspõllu, Aino. Külmaõrnad liigid Eestis. Eesti Dendroloogia Selts. LINK
 
PILDID:
 
Külmaõrn looklev forsüütia Forsythia suspensa
 
Haava võra viljadega 10. mail Kassinurmes
 
Salumetsade tunnustaim käopäkk lõpetab õitsemist
 
Täisõites haralised ploomipuud
 
Õitsevad sahhalini kirsipuud Prunus sargentii Jõgeval
 
Loebneri magnoolia kultivari Magnolia x loebneri ’Merrill’ õied
 
Jõgeval, 11.5.2015.