21. NÄDAL 18.5.2015.-24.5.2015. Jõgeva ümbruses

Koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
 
Harilik murtudsüda
 
Ilm oli jätkuvalt muutlik. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis soojematel päevadel ligi 18 kraadini, sajusel neljapäeval aga oli keset päeva sooja ainult 7-8 kraadi ja alles õhtuks läks veidi soojemaks. Nädala lõpus esinesid maapinna lähedal öökülmad. Pühapäeva öösel langes õhutemperatuur null kraadini ja maapinna lähedal mulla kohal oli külma ligi -3 kraadi, rohu kohal veelgi rohkem.
 
Varahommikul oli rohi hallast valge ja juba õitsema jõudnud hakata metsmaasika õied said külmast rikutud. Vihma sadas sageli, kuid sajuhulgad ei olnud suured ja palju põllutööd ei seganud. Kokku tuli Jõgeva ümbruses seitsme päevaga 6-8 mm. Nädala lõpuks kuivas mulla pealmine kiht heledaks, kruusateed tolmasid. Pühapäeval langes minimaalne relatiivne õhuniiskus 29 protsendini.
 
Aedõunapuu `Tellissaare`
 
Oli viljapuude massilise õitsemise aeg. Õitsesid kirsi-, ploomi-, pirnipuud. Õunapuud alustasid õitsemist nädala teisel poolel. Juba olid päiksepaistelistes kasvukohtades pühapäeval avanenud esimesed sireli ja hobukastani õied. Jätkuvalt kolletasid rohumaad võililleõitest. Samuti hakkasid teede ääres oma kollase õitevärviga silma talirapsi- ja -rüpsipõllud. Talirukkil tulid pühapäevaks  juba kohati taime tipus ohteotsad (isegi üksikud pead) nähtavale. Ka talinisul on arenev viljapea tõusnud kõrre sees üsna kõrgele. Varasemate külvidega suviteraviljapõldudel oras võrsub, hilised külvid alles tärkavad. Niiskust on olnud tänavu kevadel taimede kasvuks ja arenguks siinkandis piisavalt.
 
Rukis `Vambo` alustab pea loomist
 
Metsades algas sääskede aeg, praegu on neid veel hõredalt. Kuusk alustas tolmlemist, käbisid on latvades vähe näha. Mõned tammed on peaaegu õiteta; üksikud varase puhkemisega puud on juba ära õitsenud, enamik alustab õitsemist. Hilised tammevormid ei ole veel lehes. Raagus on ka osa saarepuid.
 
Sel nädalal saabusid viimased rändlinnud: aed-põõsalind, piiritaja, rukkirääk, väike-kärbsenäpp ja käosulane.
                                                               
Jõgeval, 25.5.2015.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)