EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

38. NÄDAL 14.9.2015.-20.9.2015. Jõgeva ümbruses

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Vahtralehtede värvumine on alanud
 
Ilm püsis sel nädalal septembri keskpaiga kohta erakordselt soojana. Kolmapäeval ja neljapäeval arvutati ööpäeva keskmisteks õhutemperatuurideks 16-17 kraadi. Sellised keskmised õhutemperatuurid esinevad meil keskmisena juulis ja augusti alguses. Neljapäeval (17. septembril) tõusis maksimaalne õhutemperatuur Jõgeva ilmajaamas 22 kraadini. Selline kõrge näit nii hilisel kuupäeval on üsna haruldane. Antud kuupäeval on kõrgemale tõusnud õhutemperatuur kahel korral (1947. ja 1950. aastal) ja pärast seda kuupäeva seitsmel korral. Nädala alguses olid ööd jahedavõitu. Esmaspäeval langes õhutemperatuur 7 ja maapinna lähedases õhukihis 2-3 kraadini.  Kolmapäevast alates ööd soojenesid ja minimaalne temperatuur õhus alla 11 ja maapinna lähedases õhukihis alla 8-9 kraadi ei langenud. Vähest vihma tuli teisipäeval, reedel ja pühapäeval.
 
Õunapuu ´Antonovka´ saagi all lookas
 
Põldudel oli ikka veel näha koristamata teravilja, võeti kartuleid. Taliraps ja –rüps ning rukkiorased haljendasid. Esimesed talinisukülvid alustasid tärkamist. Põllumuld püsis valdavalt parasniiskena. Viljakoristust takistasid vihmad, hommikusest udust tingitud suur õhuniiskus ja kaste.
 
Suur - punasuru röövik enne nukkumist madaral toitumas
 
Kuigi sel nädalal öökülma ei esinenud, muutus teisipäevast alates siinkandis puude ja põõsaste lehestik märgatavalt värvilisemaks. Nädala lõpus püüdsid pilku vahtrate võras erksalt punaste lehtedega oksad, salguti kollased lehed kaskedel. Samuti oli märgata kollaseid lehti parkides nii pärnadel, künnapuudel kui ka pähklipuudel. Aedades hakkasid lehed vähehaaval värvuma marjapõõsastel. Kuigi puude lehestik oli värvunud, jäi valdavaks nii linnahaljastuses kui ka metsades siiski endiselt roheline värv.
 
Metsa alla oli seeni juurde tulnud. Oli võimalik korjata kase- ja kuuseriisikaid, leidus sirmikuid ja puravikke.
                                                               
Jõgeval, 21.9.2015.