19. NÄDAL 10.05.– 16.05.2010. Jõgeva ümbruses

Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
 
Kullerkupud.
 
Nädala jooksul muutus ilm korrast soojemaks. Kui esmaspäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur Jõgeva kandis ainult 8 kraadini ja teisipäeva hommikul oli tugev hall maas, siis nädala teisel poolel oli ilm südasuviselt soe — päeval tõusis õhutemperatuur 23 - 27 kraadini ja öödki olid enam kui kümne kraadise soojusega. Koos kõrgete temperatuuridega intensiivistus aurumine ja õhtupoolikuks moodustusid vihmapilved. Ümberkaudu kostus müristamist, äikesevihma sadas neljapäeval ja pühapäeval. Pühapäevane sadu oli Jõgeval tugev ja ujutas aiamaad korralikult üle, eriti linna läänepoolses osas. Vesi ei jäänud kauaks maapinnale püsima, vaid imbus kiiresti mulda.
 
Südasuvine soojus pani looduse kiiresti arenema. Nädala jooksul läks enamik puid lehte ka hilise lehtija tamme. Ainult saarel ei jõudnud veel lehed korralikult lahti minna, samas aga jõudsid saared nädala jooksul ära õitseda.
 
Põõsastest alustasid esimestena õitsemist magesõstrad ja karusmarjad, reedest alates mustad ja punased sõstrad ja toomingad, mis on Jõgeval viimase 45 aasta keskmisest kolm-neli päeva varasem. Laupäevaks muutusid rohumaad võililleõitest kollasteks, aedades lillepeenrad varaste tulpide õitest punasteks. Õitsesid haralised ploomipuud (alõtšad), pühapäeva õhtuks ka kirsid, mitmed ploomisordid ja pirnid. Õunapuudel olid õiepungad näha, kuid jäid sel nädalal veel avanemata. Pühapäeval andsid kuusekäbid tolmu, niitudel õitsesid esimesed kullerkupud. Umbrohtudest alustasid õitsemist kollakas ja hiirekõrv. Paiselehed levitasid juba vilju, kuid samas võis näha veel ka nende õisi.
 
Põllukultuuridest hakkas nädala lõpuks õitsema talirüps, hiline ristik oli kasvanud 15...16 sentimeetri kõrguseks, talirukkil oli kõrresõlm tõusnud mulla pinnale, talinisul nimetatud arengufaas algamas, suviteraviljakülvid tärkasid. Massiliselt on levima hakanud maakirbud ja lehetäid, mille vastu tehakse põldudel tõrjet.
 
Rändlindudest saabusid sel nädalal põõsalinnud, kärbsenäpid, kivi- ja kadakatäks, karmiinleevike, käosulane ja piiritaja. Rästastel ja kuldnokkadel koorusid pojad.
 
Kihulaste kõrval algas tülikate pistesääskede lendlus.
 
Jõgeval, 17.05.2010.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)