21. NÄDAL 24.05.- 30.05.2010. Jõgeva ümbruses

Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
 
Ojamõõl.
 
Pärast eelnenud südasuvise soojusega perioodi algas nädal esmaspäeval harjumatult jaheda ilmaga. Öise vihmasaju järel olid hommikul kollaste männitolmuste äärtega loigud maas. Päeval oli õhus sooja ainult 10 kraadi ringis, aegajalt sabistas vihma ja puhus kõle tuul. Kogu järgnev nädal kujunes jahedapoolseks. Ilm oli vahelduva pilvisusega. Kui päike päeval välja tuli, siis soojenes õhk 16 - 17 kraadini, pilves ilmaga aga jäi alla 15 kraadi. Korduvalt tuli vihma. Vaatamata päevasele jahedusele jäid ööd suhteliselt soojaks. Külmemateks osutusid ainult teisipäeva ja laupäeva öö, kui õhutemperatuur langes 2 - 3 kraadini ja maapinna lähedal esines madalamates kohtades nõrka öökülma.
 
Jahedusega taimede areng aeglustus. Jätkus õitseaeg looduses. Õites olid endiselt õunapuud, sirelid, pihlakad ja hobukastanid, õitsemist alustasid maasikad. Nurmedel õitsesid ojamõõlad, anemoonid, lõosilmad (meelespead), kullerkupud, nurmenukud, mets-harakputked, tulikad, valge ristik, metsa all maikellukesed. Nädala esimesel poolel hakkasid võililled viljuma ja kerahein looma. Nädala teisel poolel oli näha ka juba mitmeid teisi loonud kõrrelisi heintaimi (sale-aguhein, aas-nurmikas, punane-aruhein). Kesknädalal hakkasid õitsema raudteede ja maanteede äärtes kollaste õitega tõlkjad. Taimedel toimub aktiivne pikkuskasv.
 
Põldudel alustati varaste põldheinte niitmist, lõpetati kartulipanekut, samas aga mullati ja äestati juba varem maha saanud kartulivagusid. Tehti umbrohutõrjet ja vajalikke taimekaitsetöid ka teistel kultuuridel. Nädala lõpuks hakkasid suviteraviljad võrsuma. Endiselt õitsesid taliraps ja –rüps, kuid samas olid moodustunud ka juba kõdrad. Suviraps oli tärganud. Talinisu veel loonud ei ole, kuid talirukkil on pea nähtaval. Rukkid olid madalad ja talvekahjustuse tõttu jäänud hõredaks, esines ripslase kahjustust. Vaatamata sadanud vihmadele muutus nädala lõpuks muld pealmises kümnesentimeetrises kihis kuivaks.
 
Efektiivsete (üle 5 °C) temperatuuride kasvava summa järgi oli taimede areng nädala lõpu seisuga pikaajalisest keskmisest seitsme päeva võrra ees. Taimefenoloogiline kevad on üle minemas suveks. 
 
Jõgeval, 31.05.2010.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)