25. NÄDAL 21.06.- 27.06.2010. Jõgeva ümbruses

Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
 
Pärnaõied.
 
Nädal algas jaheda ja sajuse ilmaga. Esmaspäeval tuli vihma väikeste vahedega päev otsa ja sooja oli ainult 10 - 12 kraadi. Sajud lõppesid teisipäeva õhtupoolikuks. Alates kolmapäevast ilm soojenes. Päevased maksimumtemperatuurid tõusid üle 20 kraadi. Soe ilm jäi püsima kogu ülejäänud nädalaks.
 
Tänu rohkele niiskusele mullas ja kõrgetele temperatuuridele nädala teisel poolel hakkasid taimed jõudsalt kasvama. Eriti hästi oli seda näha kartulipõldudel. Mai keskel maha pandud kartulil katsid pühapäevaks pealsed enamikel sortidel vaovahesid, varastel sortidel oli alanud õisikute moodustumine. Hilise mahapanekuga põldudel, kus pealne oli väiksem, tekkis vihmade järgselt intensiivse kuivamisega tugev mullakoorik. Mai algul külvatud suviteraviljad kasvasid nädala lõpuks juba poole meetri kõrguseks. Kiirema arenguga odrasordid jõudsid pealoomise faasi, vaatlusalusel ‘Annil’ olid pühapäeva õhtuks ainult ohteotsad nähtaval. Esimesed pöörised paistsid ka varase külviajaga kaerapõldudel. (Keskmisena loovad suviteraviljad siinkandis massiliselt pead juuli esimestel päevadel.) Talinisud õitsesid ja talirukis oli õitsemist lõpetamas. Efektiivsete üle 5°C temperatuuride kasvava summa järgi oli edumaa keskmisega võrreldes neli päeva.
 
Nädala jooksul leiti siin kandis esimesi kartulimardikaid. Suvirapsipõldudel tehti tõrjet hiilamardikate vastu.
 
Jätkus paljude taimede rikkalik õitsemine nurmedel, metsades, soodes ja veekogude kallastel. Parim aeg taimeliike määraja abil õppida on just õitsemise ajal. Kahjuks asulates kiputakse õitsev rohurinne kõikjal madalaks muruks maha niitma, seega otsigem niitmata kohti. Ümber õite kihas putukate elu nii päeval kui öösel, vaid vihmaga ja jahedamatel öödel soikus veidi tegevus. Õitsvale niidumurule lisasid kirevust päevaliblikad ja kimalased. Sääski ja kihulasi jäi korrast vähemaks, tülikaid parme aga tuli üha juurde. Peamiselt sääskedest toituvad nahkhiiri võis näha tund pärast päikese loojangut. Poegimiskolooniates on neil praegu väikesed lennuvõimetud pojad.
 
Alanud on koriluse aeg: maasikad, puravikud, kukeseened meelitavad metsa minema. Parkides ja puiesteedel kasvavad suurelehised pärnad avasid sel nädalal esimesed magusalt lõhnavad õied.  Põdrakanep alustas õitsemist.
 
Jõgeval, 27.06.2010.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)