10. NÄDAL 07.03.– 13.03.2011. Jõgeva ümbruses

Koostanud ja pildistanud: Laine ja Vello Keppart
 
Raagremmelgas
 
Nädal algas külma ööga, kui minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti siinses ilmajaamas ‑20,4 kraadi. Päeval paistis päike ja õhus tõusis termomeetri näit plusspoolele. Edaspidi jätkusid öised külmad ja päevased sulad, kuid temperatuuri kõikumised ei olnud enam nii suured. Nädala kõige soojemaks päevaks osutus päikesepaisteline kolmapäev, kui siinkandis tõusis pärastlõunal õhutemperatuur varjus ligi kuue kraadini. Tänavad olid vett täis, enne kui vesi leidis tee äravooluks. Tänu tuulele ei tundunudki ilm nii soojana. Põldudel olev puhtam ja tihenenud lumi sulas vähe ning lume keskmine paksus püsis siinkandis endiselt 50 sentimeetrist kõrgemana.
 
Nädala teisel poole oli ilm pilvisem ja maksimumtemperatuurid enam nii kõrgele ei tõusnud. Reedel sadas lund ja tuiskas, teedele tekkisid tuisuvaalud. Sadanud märg lumi tõi raskust juurde katustele kogunenud lumele. Üksikute hoonete katused ei pidanud koormusele vastu. Muld püsis põldudel paksu lumekihi all ligikaudu 10 sentimeetri sügavuseni külmununa ja nädala lõpuks vett lume alla veel ei kogunenud. Taliteraviljaorastel püsis lehtedel roheline värvus, kuid need olid kahjustunud. Võrsumissõlme sügavusel mullas püsis temperatuur null kraadile lähedasena.
 
Haab
 
Senise talve jooksul oli kuuskedelt okkaid vähe varisenud ja selle nädala kolmapäevase sooja ning tuulise ilmaga tuli korraga palju okkaid maha. Kuuskede lähikonnas muutus lumi vanadest okastest lausa pruuniks. Varisesid ka leppade, saarte, pärnade ja mõnede lehiste seemned. Haava ja raagremmelga urvad on püsinud sügisest siiamaani samas seisundis. Vaid hala- ja härmpaju urbadelt on punga - tanud ära kukkunud. Jätkub vahtramahla kogumise aeg.
 
Naistepäevaks saabusid Jõgevale esimesed künnivaresed, enamik linde jõudsid kohale kolmapäeval. Palamusele tulid künnilinnud alles nädalavahetusel. Pühapäeval märgati sooja päikese käes lendlevaid sääsklasi ja isegi kärbseid.
 
Jõgeval, 14.03.2011.
 
Kuuse okkad varisesid


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)