Õueonu lood

Õueonu põuepäevik

Joonistas ja kirjutas Tiit Kändler, www.teadus.ee
 
Õueonu Põueraamat
 
15. oktoober
Maalehe intervjuus ütleb president Toomas Hendrik Ilves: „Mina olen täiesti veendunud ja kindel, tundes riigiasutustes inimesi ja teades nende muresid, et mingit erakondlikkust, kellegi parteilist eelistamist või tagakiusamist meil ei ole.“
Samas lehes sama intervjuu all reklaamitakse intervjuud Gerd Kanteriga 17. oktoobri LP-s järgnevalt. Gerd Kanter: „Omal ajal pakuti tehingut: kui astun erakonda, saan krundi. Ei astunud, krunti ka ei saanud.“
Siil udus: „Mehed, kas teil liimi läheb vaja?“
 
29. oktoober
ESA teatab, et kosmoselaev Rosetta haistis komeedil 67P hapnikku. Häda on selles, et pole teada, kust see sinna sai. Siiani pole paremat ideed, kui et hapnik on pärit Suure Paugu järgsest ajast, mil hakkasid moodustuma keemilised elemendid: alul vesinik, seejärel aga juba tähtedes raskemad elemendid. Õueonu õuel on hapnikku piisavalt, aga ta pole kunagi muretsenud, kust see sinna sai.
 
4. november
Eestis muutub sallimatuseni aktuaalseks erakoolide rahastamine. Keegi ei saa sotti, kes peab millisele koolile raha andma. Koolisüsteem on ületanud mõistuse võimed seda taibata! Õueonu arust tuleks kohe asutada kool, kus õpetatakse selgeks Eesti koolisüsteem. Seni aga otsustas Õueonu rajada oma puukooli. See on erakool, millele riigil tuleb maksta kapsapearaha ja selles haritakse puid, kuni neist saavad halud. Tuhk jääb üle, aga tuhka sellest.
 
5. november
Sureb Sir Isiah Berlin, 88-aastane Oxfordi ninatark, kes mõtlesid välja negatiivse ja positiivse vabaduse. Neist esimene, mis kaitseks segamise eest, viiks õudusele, teine aga, kus igaüks teeks oma parema tahtmise järgi, viiks despotismile. Pole ka ime – ta sündis Riias ja elas Lenini riigipöörde ajal Peterburis ja tutvus seal Anna Ahmatovaga.
Õueonu õuel naudivad negatiivset vabadust kohutavate ogadega tikerberipõõsad, mille tema isa poole sajandi eest ojakaldale istutas ja mis takistavad nautida puhta allika voolu. Positiivse vabaduse näiteks saab Õueonu tuua: naat, vesirott, ajalehe kojukanne.
 
5. november
Elevant on tolmuimeja leiutaja. Täpsemalt – ta ise ongi tolmuimeja, ainult et puhub. Sellele tulemusele jõudmiseks töötas hulk Kyoto Ülikooli teadlasi. Järeldus: elevant puhub londiga tuult lehtedele, mida ta suuga kätte ei saa ja loodab, et nõndaviisi saabki. Seda asja oletas juba Darwin ise. Nüüd siis teaduslik tõestus (32 päeva, 128 katset etc etc). Õueonu oleks ilma rahata rõõmuga teinud need katsed ise, kui vaid elevant oleks toodud. Nüüd aga tuleb kastanilehti ikka ise riisuda.
 
5. november
Berliinist teatatakse, et viimase viie aastaga on Saksamaal naisteadlaste arv kasvanud meesteadlaste omast kiiremini. Kõige enam armastavad naised avaldada üheskoos artikleid, kui nad elavad eri maades. Pikk ja põhjalik New Elsevieri rahastatud uuring tõi päevavalgele muudki huvitavat, näiteks kui Saksamaal kasvas naisteadlaste arv 25 protsenti, siis on naisteadlased vaid „veidi vähem produktiivsed“ meesteadlastest. Kõige väiksem on „produktiivsuste erinevus“ seeniorteadlaste seas. Õueonu nõustub: lapsi sünnitavad seeniorid soost hoolimata sama palju.
 
6. november
Ülejäänud Euroopa rahule jätnud suur-rabakiil ründab Eestit! Veel seitsme aasta eest võis olla üsna turvaline lonkida Lääne-Eestis ja saartel ja Võrtsjärve ümber, vaid Kagu-Eestis oli ohtlik, rabakiil rabas. Võibolla sellepärast loodigi Seto ja Võro instituudid. Kõige hullem on see, et suur-rabakiilide rünnak Lääne-Eestile ja Mulgimaale sai alguse DRAGONLIFE projektist, mille eesmärk oli teha inventuur. Kuid ei arvestatud, et ennegi on inventuuride järel isegi inimesi kaduma läinud.
 
7. november
Suur rühm USA Matemaatilise ja Bioloogilise Sünteesi Riikliku Instituudi teadlasi ja otsustas välja selgitada, mis teeb loomast liidri. Selgus, et enamasti kogemus, välja arvatud tähnikhüäänid, kelle seas liidrikoht on päritav. Ja sedagi ainult neil, kes elavad Kanada looderannikul. Huvitav, et Eesti oludes ei tee poliitikust liidrit ei kogemus, ei pärilikkus. Kas tõepoolest üks ja ainus Eesti eripäras, mida nii kaua oleme otsinud?
 
9. november
Loodusõhtul Rahvusraamatukogus esineb kaks elusat inimest, kes olla rännanud mootorrattal ümber maakera, olles sel alal väidetavalt esimesed eestlased. On hämmastav see eestlaste tuim, ent väsimatu uskmatus: ainult omaenese naha peal kogetuna usutakse, et Maa on õuna moodi, mitte pannkoogi moodi. Selleks kõlbab kõik, mis liigub ja millel rattad all või purjed peal. Au meile! Muuseas: kui Rebane (või oli see Siga?) poleks Kakukest kätte saanud, oleks see nüüd teinud juba ümber Maa sama palju ringe, kui kõik eesti maaderinglejad kokku.
 
10. november
1202. aastal alustasid Neljanda ristirännaku rüütlid katoliikliku linna Zara ründamist, hoolimata paavst Innocentus II keelust.
1293. aastal kroonitakse Raden Wijaya Jaava Majapahiti kuningriigi esimeseks monarhiks, võtab endale nimeks Kertarajasa Jayawardhana.
Möödub 172 päeva  akadeemik Jaak Aaviksoo demokraatlikust valimisest Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks. Jätab endale nime võtmata.
 


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)