VIDEO: väänkael rüüstab rasvatihase pesa

Postitas Looduskalender - K, 11.05.2016 - 11.42
Autorid

Kommenteerib Margus Ots, rasvatihase aasta koordinaator

Video salvestas Olle Koert, www.tt.ee

 

Sisu

Eile võisime pesakastikaamera (pesakast 3) kaudu jälgida, kuidas väänkael rasvatihase pesa rüüstas. Lisatud videost on näha, et väänkael viskab pesast välja 10 muna ja ka osa pesamaterjalist

 

Väänkael         Jynx torquilla

 

Väänkael on rähniline, kelle peamiseks toiduks on sipelgad ja nende nukud. Pesa ehitab ta puuõõnsusse, aga sageli ka pesakasti. Sobivat pesapaika otsides rüüstab ta teiste õõnsustes pesitsevate lindude pesi, visates välja nii pesamaterjali, munad kui ka pojad, et siis ise sinna pesitsema asuda. Väänkael pesa ei ehita, ta muneb 7-10 valget muna otse puuõõnsuse või pesakasti põhja. Väänkael on meie rähnilistest ainus kaugrändur – talve veedab ta Sahara taga troopilises Aafrikas, saabudes meile aprilli teisel poolel ning lahkudes septembris.

Mis saab aga rüüstatud rasvatihase pesast? Ehkki rasvatihane on siiski pesale ööbima tulnud, võib arvata, et ta jätab selle pesa maha ning üritab uuesti kusagil mujal pesitseda. Lähipäevil saame näha, kas pesakastis hakkab pesitsema hävitustööga hakkama saanud väänkael, hoopis keegi teine või jääb pesakast mõneks ajaks tühjaks.

Täna hommikuse pildi pesakastist napsas Felis silvestris, LK foorumist
Täna hommikuse pildi pesakastist napsas Felis silvestris, LK foorumist

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.