VIDEO: Kaljukotkapaari pesitsemine on lõppenud

Postitas Looduskalender - E, 05.04.2021 - 10.32
Autorid

Veebikaamera kuvatõmmis Liz ja video Tatyana, LK foorumist

Image
Emaslind Helju lahkus pesalt kell kolmveerand seitse
Sisu

Emaslind Helju lahkus pesalt kell kolmveerand seitse

 

Kaljukotkas ehk maakotkas      Aquila chrysaetos

 

Emaslind Helju unes ainsa muna 21. märtsil ja me võime oletada, et haudumine algas järgmisel päeval, siis seni on haudeaeg kestnud maakotkastele omaselt vaikselt, isegi tähelepandamatult alles viisteist päeva.

Kaljukotkaste haudeaeg on pikk ja võib kesta kuni 44 päeva ehk kotkapoja koorumise ajaks võis rehkendada 5. maid.

Eile lahkus Helju oli eile õhtupoolikul pesalt ära pea poolteist tundi ja sel ajal oli pesale ilmunud rongapaar, tuntud pesarüüstajad: LINK

Aga midagi seletamatut peab olema emaslind Heljuga juhtunud? Haudeajast enamuse veedab pesal emaslind, keda isaslind Kalju päevasel ajal asendab. Teame ainult seda, et haudumine on väga energiamahukas toiming. Samuti ei tea me, kas pesa läheduses oli kotkastel mõni surnud uluk, kus toitumas käidi sest isaslind pesale söögipoolist me toomas ei näinud?

Tänasel tormisel ja veel vihmasajusel hommikul oli pesametsas soojakraade umbes neli, kui emaslind Helju lahkus pesalt kell kolmveerand seitse.

Kolme tunni möödudes, kell 9.50 saabus emaslind pesale, purustas oma munetud munal koore ja sõi sisu – muidugi tundub kirjeldatu meile traagilise sündmusena, aga nälg pidi kotkale tunduma eluohtlik (viimastel päevadel liikus Helju väga kohmakalt). Allolevast videost näeme, et kotkas saabus pesale ja hakkas poole minuti möödudes sihiteadlikult munakoort purustama.

Looduses ollakse hoolsad soodsates oludes järelkasvu eest hoolt kandma, kuid liigi säilimisele huvides peavad elu säilitama huvides elule jääme vanalinnud, kes on järgmisel aastal võimelised uuesti pesitsema…

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.