Šaakalid Lääne-Eestis on tõsiasi

Tekst: Peep Männil
Jälgi pildistas Peep Männil
 
Rajakaamera salvestus. Erakogust. Šaakali turjakõrgus on umbes 50 sentimeetrit ja kaalu 11 - 16 kilo. Välimuselt meenutab kõige enam hunti, kuid on oluliselt pisem. Väga spetsiifiline on tema kõrgehäälne ulgumine.
 
Šaakal ehk harilik šaakal       Canis aureus
 
Hunt, hallhunt ehk susi              Canis lupus
 
Eelmine nädal tõi lisateavet Läänemaal veebruari lõpus hukkunud noore emase šaakali päritolu kohta. Nimelt tegi grupp meie zoolooge koos Rumeeniast kohale sõitnud selle liigi spetsialisti Ovidiu Banea`ga kindlaks, et Läänemaal elab veel vähemalt kaks, aga tõenäoliselt ka enam meie hundi väikese venna šaakali isendeid.
 
Tõestust leidis see nii jälgede, ulgumiste kui ka rajakaamerasse jäänud piltide põhjal. Niisiis on suure tõenäosusega hukkunud isendi näol tegemist Eesti loodus sündinud loomaga. Kohalikud väidavad, et šaakalil on sealkandis sündinud pesakonnad juba alates aastast 2010 - varem ei osatud kuuldut ja nähtut lihtsalt kuidagi seletada. 
 
Šaakalite olemasolu ja sigimine siin on nüüd kindel, kuid üles jääb küsimus, kust see esimene paar siia sattus?  Kuigi inimese otsene osalus selles tundub olevat märksa tõenäolisem, ei saa siiski välistada ka looduslikku rännet. Me räägime lähimatest püsiasurkondadest Ukrainas ja Ungaris, kuid need avastati seal juba 1990-tel aastatel?
 
Hunt olla šaakali suhtes eriti vaenulik. Šaakali viimaste aastakümnete põhjasuunalise leviku peamiseks põhjuseks peetakse lisaks kliima soojenemisele ka huntide madalat arvukust.  
 
O. Banea koostatud raport šaakaliseire käigu kohta Lääne-Eestis: http://goldenjackalaround.blogspot.com/
 
Šaakali jäljed on rebase omadest õige pisut suuremad. Selge erinevus kõikidest meie teistest koerlastest seisneb selles, et šaakalil on teise ja kolmanda varba padjandid tagaosas kokku kasvanud. See paistab muidugi välja vaid väga selge jälje korral.
 
Šaakali jäljerida ei ole nii sirge kui rebasel ning sammuvahe on suhteliselt lühike. Käesoleval fotol on loom jooksnud kerget galoppi.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)