EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

Naistepunad

Fotod Arne Ader
 
Liht-naistepuna
 
Liht-naistepuna        Hypericum perforatum
 
Kandiline naistepuna       Hypericum maculatum
 
Tänavu alustas liht-naistepuna õitsemist juunikuu viimastel päevadel, aga õitseb taim pikalt, oma paar kuud. Haruldasem liigikaaslane alustas juulikuus.
 
„Kui naesterahvad kahvatud ja valged seisavad, siis pidada nad naestepuna-heinadest keedetud teed jooma. Siis tuleb puna palgesse” teadis vanarahvas sel taimel nõiaväge olevat.
 
Liht-naistepuna
 
Liht-naistepuna kasvab meelsasi liivasel ehk kivisel pinnasel, eelistades valgusküllasust. Kasvukohti ei jõua ära loetleda.
 
Taim kolmekümne kuni kaheksakümne sentimeetri kõrgune. Vars maapinna lähedal ümmargune, kõrgemal kahe kandiga, lehed vastakud, ülemises osas rohkete harudega ja paljas. Mitmeaastasel risoomil võib olla mitu püstist vart.
 
Õite läbimõõt võib olla kuni toll ning nad on viie teravatipulise kuldkollase kroonlehega, mille välisserval märkame hõredaid musti näärmetäppe.Kes õit lähemalt vaatleb märkab tolmukate keskel kolme suudmega sigimikku.
 
Kandiline naistepuna
 
Sagedamini esinevad meie looduses kaks liiki: liht- ja kandiline naistepuna. Põgusal vaatamisel sarnased, aga paari kindla eristamistunnusega: kandilise naistepuna vars on tuntavalt neljakandiline, liht-naistepunal aga ümar ja kahe tiivulise kandiga. Liht-naistepuna õite tupplehed on päris terava tipuga, kandilisel naistepunal tömbid.
 
Ettevaatlik peab nende ravimtaimedega olema.
 
Kandiline naistepuna
 
Karvane naistepuna (Hypericum hirsutum) on vaid paiguti leitav.
Haruldane on mägi-naistepuna (Hypericum montanum).