Uued kaamerad
Aasta puu viljad - kukerpuu
LK lugeja saadetud pildid
Harilik kukerpuu Berberis vulgaris
„Eesti Looduse“ toimetus valib „aasta puid“ 1996. aastast. Oleme järjega põõsasjate puude juurde jõudnud. Tänavusteks valituteks on kukerpuu ja kikkapuu, aga nad sarnanevad vaid nime poolest, botaaniliselt kuulutakse eri sugukondadesse.
Kukerpuud tuntakse Lääne- ja Põhja-Eestis. Selle pae-Eestis kasvava puu viljad on looduses märgatavad.
Kikkapuu võiks olla tuttav eelkõige lõunaeestlastele, tema looduslikud leiukohad jäävad Koiva jõe ümbrusse, aga samuti Saaremaale, Sõrve poolsaarele. Kikkapuud kasvatatakse ilupõõsana haljastuses, aga ta metsistub päris kergesti ja teda tutvustame lähipäevil.
Nii on igaühele oma aasta puu, olenemata elukohast Eestis.
Hästi harunev kukerpuu põõsas kasvab paari, harvem kolme meetri kõrguseks. Lehed kitsad, tillukesed, kinnitudes okstele kimpudena. Lehekimbu alusel märkame kolmeharulisi nõelteravad astlaid. Noortel, tänavusuvistel võrsetel on astlaid ainult üks.
Muidugi hakkavad silma punased, ovaalsete marjadega kobarad – tugevalt hapud, mahlased ja täiesti söödavad. Sisaldavad tervislikke happeid ning suhkruid, aga muutuvad hõrgumaks alles siis, kui öökülm on neid näpistanud. Mekkimiseks sünnivad hästi kuna pisikeses ovaalses viljas peidavad ennast veel kaks-kolm kõvakestalist seemet…
Vaata ladinakeelsest nime ning meenuvad punased lutsukommid „Barbariss“.
Haljastuses kasutatakse sügisel värvikate lehtedega uhkeldavat Thunbergi kukerpuud / Berberis thunbergii /, aga tema viljad süüa ei sünni.