Uued kaamerad
2010. a. ilmastiku kokkuvõte
Tekst ja fotod: Jüri Kamenik
2009/10. aasta talv algas detsembri keskel. Mandril lund esialgu peaaegu polnud, kuid saarte lääne- ja lõunaosas sadas seda palju. Suurim sadu oli 17. detsembril Liivi lahel, kui Sõrve tipp ja Kolka said ööpäevaga meeter lund. Põhjuseks oli väikese madalrõhukeerise ja väga külma õhumassi koosmõju avatud veekogu (mere) kohal. Sõrves mõõdeti ametlikuks lumepaksuseks küll 41 cm, kuid Kolkas Lätis 100 cm. Sellest lumest jätkus terveks talveks.
Hiljem sadas järveefekti ja madalrõhkkondade koosmõjus lund palju Põhja-Eestis. Eriti tugev lumesadu oli põhjarannikul detsembri lõpus ja jaanuari alguses, kui viimaks kasvas lume paksus 63 cm-ni, mis osutus Tallinn-Harku uueks jaamarekordiks. Hiljem jäi lume paksus väiksemaks tuule, lume kokkuvajumise ja sublimatsiooni tõttu.
Mandril algas pärast jõulupühi pidev külmapäevadega ehk suladeta periood. See kestis veebruari lõpuni. 24. veebruaril ületas Eesti sooja sektoriga osatsüklon, mis tõi poolde Eestisse sula. Põhjapoolne osa jäi aga veel sulast puutumata. Mõned päevad hiljem saabus siiski sula kõikjale.
Sulavaba perioodi kokkuvõte: Jõhvis ulatus see 76 päevani, olles möödunud talve pikim! Varasem rekord pärineb sealt 1995/96. aasta talvest, mil sulavaba oli 69 päeva. Lühim sulavaba periood oli Sõrves, "vaid" 48 päeva, kuid see sai samuti vaatlusjaama rekordiks. Pikim suladeta periood üldse Eestis on olnud 90 päeva 1941/42. talvel Viljandis ja Ristnas.
Kõige paksemaks jõudis lumikate ametlikel andmetel kasvada märtsis, kui Kirde-Eestis ulatus see üle 70 cm.
Märtsisse jäi ka mitu äikesepäeva. Talvist äikest oli 13. ja 14. märtsil. Pikemalt loe sellest http://www.horisont.ee/node/1566
Üks väga märkimisväärne periood oli jaanuaris, kui enam kui nädal järjest oli härmatist. Tipphetkel laius härmatis sadadel tuhandetel ruutkilomeetritel, st mitmes riigis. Härmatise ulatuslikule tekkele aitas kaasa 11. jaanuril looderannikule liikunud udu, kuid ilm oli veel väga külm. Ööpäevaga levis udu ja soojem ilm üle Eesti. Ka see udu oli oma ulatuselt ja kestuselt tähelepanuväärne. Põhjuseks oli sooja ja niiske õhu saabumine põhjast – näiteks Lapimaal läks ilm sulaks, kuid Eestis jäi külm napilt püsima. Härmatis kasvas päevi ja ladestus oli viimaks mitme sentimeetri paksune. Härmatis lagunes 19. jaanuariks, kuid hiljem tekkis seda talve jooksul veel korduvalt, kuid nii pikalt see enam ei püsinud.
Üks väga märkimisväärne periood oli jaanuaris, kui enam kui nädal järjest oli härmatist. Tipphetkel laius härmatis sadadel tuhandetel ruutkilomeetritel, st mitmes riigis. Härmatise ulatuslikule tekkele aitas kaasa 11. jaanuril looderannikule liikunud udu, kuid ilm oli veel väga külm. Ööpäevaga levis udu ja soojem ilm üle Eesti. Ka see udu oli oma ulatuselt ja kestuselt tähelepanuväärne. Põhjuseks oli sooja ja niiske õhu saabumine põhjast – näiteks Lapimaal läks ilm sulaks, kuid Eestis jäi külm napilt püsima. Härmatis kasvas päevi ja ladestus oli viimaks mitme sentimeetri paksune. Härmatis lagunes 19. jaanuariks, kuid hiljem tekkis seda talve jooksul veel korduvalt, kuid nii pikalt see enam ei püsinud.
Härmatis 15. jaanuari õhtul Tartus
Selge ja külm 23. jaanuar Nõmmel
Kevadine ilm saabus juba 24.-25. märtsil. Mõnel pool oli sooja üle 10˚C. Näiteks 27. märtsil oli kohati lausa 13˚C sooja. Õhtul liikus edelast üle Eesti pagijoon* äikeste ja rahega. Selline olukord sai võimalikuks väga niiske ja sooja õhu kohalejõudmise tõttu lõunast. Äikest soodustas edelast lähenev külm front. Edaspidigi oli kevad soe ja sooja õhu advektsiooni oli sageli. Näiteks 1. aprillil oli sooja kohati 15 ja enamgi kraadi ning ilm üsna päikeseline.
Mai oli huvitav kontrastsuse poolest. Näiteks 8. mail oli nn kahe Eesti päev, kui pooles Eestis oli jahe ja pilves ilm, kuid pooles Eesti palav suveilm sagedaste äikestega, pikemalt loe http://www.ilm.ee/?47354 . Kuigi suur palavus taandus järgmiseks päevaks, läks juba mõni päev hiljem uuesti kuumaks ja siis juba terves Eestis. 13. maiga algas kahenädalane palav ja äikeseline ilmastik. Alles 24. maist muutus ilm jälle jahedaks ja stabiilsemaks. Juuni oli jahe, kuid väga sajune, eriti Ida- ja Lõuna-Eestis. Huvitav oli see, et mitmel pool polnud ühtki äikesepäeva, kui 30. juuni välja arvata, sest siis alles läks uuesti ilm palavaks ja mõnel pool oli äikest.
Juuli algus oli keskmiselt soe, kuid mõne päevaga läks ilm kuumaks. Paljudes kohtades oli mitmel päeval äikest. 8. juulil õnnestus vaadelda hästiarenenud mammatuseid Põltsamaa lähedal. Mammatuste puhul on pilve alumine pind nagu mullidega kaetud. Kuigi seda seostatakse vahel tornaadodega ja muu taolise ohtliku ilmaga, peab nende nägemisel teadma, et oht on siis juba möödas, sest mammatuseid näeb eelkõige hajuva või eemalduva rünksajupilve alasi all. Täpselt nii oli ka 8. juulil.
Seejärel saabus mõneks päevaks rahulikum ja tavapärase südasuvise soojusega ilm. Aga juba juuli keskpaigast jõudis Aafrika lääneosast üle Kesk-Euroopa Läänemerele kuum õhumass. Mitmel pool Eestis tõusis maksimumtemperatuur üle 30˚C. 15. juulil oli paljudes kohtades äikest, õnnestus vaadelda ebaharilikult ilusaid äikesepilvi.
Seejärel palavus veidi taandus, kuid kuu lõpus mõjutas Eesti ilmastikku otseselt Venemaal asuv kõrgrõhkkond oma troopilise õhumassiga. Mõned ööd olid troopilised, st miinimumtemperatuur üle 20˚C. Ebatavaliselt palav oli 26. juuli öö, kui südaööl oli veel sooja 25˚C ja varahommikul 23˚C. Kuna energiat oli atmosfääris palju, siis tekkis sel ööl Lätis äikesekolle, mis liikus loodesse ja tugevnes. Varahommikul jõudis see isegi Tallinnasse, kuid oli siis juba nõrgenemas ja peale tugeva tuule ja vapustava vaatepildi muud ei pakkunud.
Ka 29. juuli oli äikest väga täis. See päev oli huvitav sellepoolest, et esiteks oli eelmisest päevast hulga jahedam ja teiseks tuuline ja alguses madalate räbaldunud pilvetükkidega. Sellise ilmaga ei ootaks ilmselt äikest, kuid mida õhtu poole, seda rohkem rünksajupilvi tekkis ja õhtuks oli suurem osa Eesti oma jao saanud. Vähem äikest jagus teistessegi juuli lõpupäevadesse.
Augusti esimene pool oli samuti palav ja tihti äikeseline. 8. augusti hommikul liikus üle Lääne-Eesti saarte võimas äikesetormide süsteem, mis tõi rahet ja langetas temperatuur alla 10 soojakraadi. Päev oli üle Eesti rahulik, kuid õhtul liikus üle Eesti kahe tunniga derecho ehk teatud äikesepilvede süsteem, mis tõi purustusi mitmele poole. Selle süsteemi sabas liikus hilisõhtul veel hulgaliselt äikesepilvi Ida-Eestisse, kus mõnega kaasnes veel täiendavaid purustusi. Õhtul tekkis Lätis ja Liivi lahel väga intensiivseid äikesekoldeid, mis tõid taas tugeva äikese saartele. Mandrile jõudes need siiski hääbusid.
Ülivõimas äikesekolle 8. augusti hommikul läänesaarte kohal, mis tõi kaasa ka rahet.
Allikas: Sat24
15. august oli samuti üks ebaharilikult äikeserikas päev. Eestisse jõudis taas peaaegu troopilist õhku ja juba varahommikul jõudsid Lääne-Eesti saartele ulatuslikud äikesepilved. Need liikusid päeval üle kogu Eesti ja intensiivistusid pärastlõunal Ida-Eesti kohal. Peipsi taga jõudis pilvesüsteemi võimsus taas derechoga võrreldavale tasemele, seega Eesti pääses napilt purustavast tormist. Seal oli enne tormi saabumist üle 34˚C sooja. Ka Eestis oli enne 8. augusti tormi saabumist 32˚-33˚C.
17. august jäi viimaseks eriti äikeserikkaks päevaks, samuti oli siis veel väga soe. Päeval käisin Hiiumaal. Kui ma praamlaevaga tagasi tulin, oli ilm tõeliselt suvine, tuulevaikne ja väga soe. Taevas oli vähe pilvi, peamiselt Hiiumaa kohal madalad pilved, samuti oli taevas vinene. Sõidu ajal märkasin Pärnu suunas vaadates oranži pilve (päike oli loojumas), mis oli hästi ilus ja kiudpilvedest kraega. See liikus otse peale ja veidi lisainfot hankides sain teada, et tegemist oli ägeda äikesetormiga. Veidi enne mandrisadamat ilmusid esimesed välgud ja ma otsustasin sadamast veidi kõrvale pimedasse, kuid lagedasse kohta minna, et äikest jälgida. Esimese poole tunni jooksul olid välgud eemal ja lõid maasse, aga kui äike lähemale jõudis, siis väänlesid välgud pilvepinnal või lõid pilve ühtlaselt valgeks. Vihma ei sadanud ja oli soe, nii et igati head tingimused jälgimiseks. Vaatemäng oli vapustav, välke oli kümneid, viimaks tuli veel üks pilveosa nagu rohkem mere poolt, kus oli veelgi metsikumalt välkusid, hakkas veidi sadama ja siis ajapikku äike nõrgenes. Kokku vältas äike u 3 tunni ümber. Alguses oli ka väike tuulepuhang, kuid üldiselt oli ilm vaikne. Tundus, et äike tabas just Hiiumaad, sest vaatemängu oli sealpool rohkem, ma jäin aga pigem äikese serva. Hiljem selgus, et sealsed elanikud siiski äikest eriti ei saanud, seega ilmselt jäi äike kuskile Väinamere kohale.
18. august oli pilves ja mõnel pool väga sajune. Paljudes kohtades oli ka äikest, aga see oli pilvesisene ja nõrk. Põhja-Eesti siiski pääses suuremast sajust ja äikesest. Edaspidi oli ilm juba mõõdukalt soe ja sügisehõnguline. Ainult mõnel üksikul päeval tõusis temperatuur 20˚C lähedale. Sageli oli tuuline ja sajuhoogudega. 22. augusti õhtul oli nõrk, aga huvitav äike. Ilm oli madalalt pilves ja jahe. Miski ei viidanud äikesele. Siis muutusid järsku pilved edela suunas, pea kohale liikus sünge pilveserv. Päike just loojus ja värvis läänetaeva sügavalt punaseks. Järsku sähvatas pea kohal punakas välk. Mõned minutid hiljem sähvatas veel paar korda. Samuti müristas. Pimeduse saabudes liikus edelast üle idakaare veidi intensiivsem äike. Pilve eemaldudes oli pea kohal tähistaevas ja kuu valgustas rünksajupilvede tippusid.
2010. a. suve kokkuvõte: http://ilm.ee/kola/pildid/jyri/2010.%20a.%20suve%20kokkuv%f5te.pdf
September oli üsna harilik. Märkimistvääriv oli haruldaselt ilus ilm 24.-25. septembril. Oli tunne, et on liiga palav, samuti oli ilm vaikne ja päikeseline. See aga lõppes juba 26. septembriks ning edaspidi oli ilm sügisene.
Oktoobris sadas mitu korda lund. Esimest korda 12. oktoobril, kõige suurem lumesadu aga oli 22. oktoobril, mille tõi aktiivne osatsüklon, mis liikus otse üle Eesti. Lumi maha ei jäänud. Järgneval ööl oli äikest, pikemalt vaata http://www.ilm.ee/?48027 .
November oli esialgu soe ja lumest asi kaugel. Mitu korda moodustus Euroopa kohal erakordselt hästi välja kujunenud jugavool, mille põhjuseks oli suur tsonaalne temperatuurikontrast http://www.ilm.ee/index.php?48110 .
Kuu keskpaigas tekkis polaarfrondil nii suur laine, et see lükkas suvise sooja korraks isegi Eestini, näiteks Tartus mõõdeti 15. novembril soojarekord. Mõnel pool oli kuni 13˚C sooja. Järgnev ööl tekkis järsku torm, sest õhtul läks polaarfront uuesti üle ja selle taga tuhises hirmsa hooga külm õhk Eestisse. Jätkus tavapärane sügisilm. 18. novembri öösel liikus üle Eesti aktiivne soe front. Sellega seoses sadas kuni 20 cm lund, kuid see sulas. Püsiv pööre talve poole toimus 24. novembril, kui lumesaju ja tuisu saatel ilm jahenes.
Novembri lõpus oli sisemaal pakaseline ilm (kuni -27˚C), kuid põhjarannikul sadas järveefekti tõttu rohkelt lund. Detsembris tõid ulatuslikud tsüklonid palju lund kõikjale, oli äikest ja viimaseks päevaks kasvas lumikate kuni 75 cm-ni. Tegelikult oli 50-70 cm lund ilmselt mõnel pool põhjarannikul juba novembri lõpus, kuid ilmajaamades ei ulatunud lumepaksus selliste näitajateni. Aasta viimaseks päevaks oli talv kestnud juba enam kui kuu aega.
Sven-Erik Enno kokkuvõte 2010. a. ilmastikust: http://www.ilm.ee/?48336
Lumepagi äikesega 4. detsembri õhtul Tallinnas.
_________
* - Definitsiooni järgi küll peaks pagi- ehk ebapüsivuse joonel olema pagituuli, kuid antud juhul neid ei registreeritud, kuna varakevadise aja tõttu ei jätkunud võimsateks äikesetormideks piisavalt soojust. Seetõttu oleks ehk mõiste ebapüsivuse joon sobilikum olnud.
* - Definitsiooni järgi küll peaks pagi- ehk ebapüsivuse joonel olema pagituuli, kuid antud juhul neid ei registreeritud, kuna varakevadise aja tõttu ei jätkunud võimsateks äikesetormideks piisavalt soojust. Seetõttu oleks ehk mõiste ebapüsivuse joon sobilikum olnud.
squall line
A line of sudden, sometimes violent thunderstorms that develop on the leading edge of a cold front. Squall lines can form up to 80 to 240 km (50 to 149 mi) in front of an advancing cold front and can be more than 160 km (99 mi) long. The thunderstorms of a squall line can produce severe weather conditions, such as hail and rain accompanied by winds of over 96 km (60 mi) per hour; they are also associated with tornadoes, especially in spring and early summer.