Mets-kuukresside õhulised kõdrakesed

Autorid

Foto Arne Ader

Mets-kuukressid kõdrakestega

Mets-kuukressid kõdrakestega ( www.loodusemees.ee )

Body

 

Mets-kuukress        Lunaria rediviva

 

Kuna mere ja pankranniku vahelise kitsa metsasiilu raiumine on igati tülikas jääb meie pangaalune mets veel paljus rikkumata loodusega aladeks.  

Idapoolse Eesti, panga- ja salumetsades võime raagus taimestiku vahel märgata õhulisi mets-kuukressi kõdrakesi. Looduskaitse alust mets-kurekressi noppida ei maksaks.

Taime esmaleiud meie klindil jäävad kaheksateistkümnenda sajandi algusesse.

Mets-kuukressid kasvavad püstise, aga ülaosas haruneval kuni meetri kõrgusel varrel. Õitest arenesid sügistalveks suured, elliptilised, lamedad ning dekoratiivselt rippuvad kõdrad.

Praeguseks ajaks kannavad juunikuus õitsenud mets-kurekressid oma kõdrakestes, mis on umbes viie sentimeetrised, lamedad ja rippuvad seemneid - kõdrakesed on juba kenasti heledaks pleekinud. Viljapesades olevad neerjad seemned paistavad kõdrapoolmete vahelt läbi. Seemnete pudenedes jäävad tuule mängitada vaid pärgamentjalt läikivad viljakestad.

Rahvasuus kutsutakse dollarililleks aed-kuukressi (Lunaria annua) . Taim on kaheaastane kasvatades esimesel aastal lehekodariku ja alles teisel aastal lilla õisiku. Aga kõikvõimalikes lilleseadetes leiavad kasutuse just viljakõdrad. Ladinakeelses nimes tähendab Lunaria – kuu sarnane ja just sellisena kuu ka hetkel välja näeb.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.