Perekond sirelased Syrphidae
Sirelased kuuluvad kärbseliste sugukonda ja neid elutseb maailmas umbes 6000 liiki, meil Eestiski üle kolmesaja liigi.
Augustis kohtame herilasesarnaseid mutukaid tihemini, aga neid tõrjutakse sarnaselt herilastele kuna arvatakse sirelastel olevat samuti võime salvata.
Sirelastel puudub astelt ja seega pole ka salvamist põhjust peljata – täiesti ohutu putukas. Sirelaste triibuline rüü matkib astlaliste välimust, mis tagab neile osaliselt selle, et linnud-loomad ei julge neid eriti puutuda – mimikri toimib.
Millised on sirelaste ja herilaste erinevused?
Sirelased on kahetiivalised, „halvema kuulsusega“ herilased nelja tiivaga. Sirelaste pea astlalistega võrreldes paistab tömbina ja tundlad on enamalt jaolt lühikesed.
Kui olete veendunud, et Teie vaatevälja jääb sirelane võiks julgelt tegelast lähemalt uurida. Tegu on tõeliste meisterlenduritega, kes sooritavad sageli paigallendu, vahel koguni tagurpidi lendu. Sirelaste kehapikkus jääb sentimeetri mõlemale poolele.
Sirelane jaapani harjasputkel
Arne fotodel nähtavad sirelaste valmikud võivad väliselt üsna erinevad olla, aga on sarnaste eluviisidega - lendavad päevasel ajal ning toituvad vaid õite nektarist. Tolmeldajatena on nad kõikjal asendamatud.
Sirelane soo-ohakal