Pildistas LK-team
Pildil oleva toominga läbimõõt rinna kõrguselt on 18 sentimeetrit
Toominga-võrgendikoi Yponomeuta evonymella
Suve hakul oleme märganud, et mõneaastaste vahedega on toominga-võrgendikoi röövikud söönud toomingad lehtedest paljaks ja mässinud kilejasse võrgendisse puud. Aga toomingad taastuvad ja lehtivad suve teisel poolel uuesti.
Võrgendikoisid esineb meil kuuel puuliigil, kes elutsevad peamiselt oma peremeesliigi puudel. Aiapidajad tunnevad hästi õuna- võrgendikoid.
Milline on võrgendikoide arengutsükkel?
Südasuvel lendlevad tagasihoidlikud valged liblikad kes munevad puude okstele vähemalt poolsada muna. Röövikud kooruvad sügisel, aga jäävadki oma kaitsekihi all okstele talvituma ja alustavad peale lehekasvu algust nendest toitumist ehk oma laastamistööd. Algul märkame vaid üksikuid võrgendipesi.
Suure arvukuse korral süüakse toomingad (nendel märkame suurimaid kahjustusi) täiesti raagu ja mässitakse nii oksad, aga vahel ka tüvi kokku oma võrgendiniidist kilega (pildil näete, et võrgendiniit võib säilida siire puu tühel isegi talvel).
Võrgendikoide poolt kahjustatud puud või põõsad saavad üldjuhul iseseisvalt kahjustusega hakkama ja lehtivad uuesti ning kui vihmad ka võrgendpesad maha pesevad pole suve teisel poolel kirjeldatud rüüstest sageli isegi jälgi.