Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
Laialehine hundinui
Esmaspäevast kolmapäevani püsis keskmine õhutemperatuur kümnest kraadist kõrgemana ja päevased temperatuurid küündisid õhus 16…17 kraadini.
Teisipäeval ja kolmapäeval arvutati tänu väga soojadele öödele ööpäeva keskmisteks õhutemperatuurideks vastavalt 13,1 °C ja 12,9 °C, mis ületasid normi (keskmine 1991-2020) peaaegu viie kraadi võrra.
Neljapäevast alates muutusid ilmad külmemaks. Neljapäeval tõusis veel maksimaalne õhutemperatuur Jõgeva ilmajaama andmeil 12,3 kraadini, aga pühapäeval ainult 5,3 kraadini.
Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes nädala viimaseks päevaks 3,7 kraadini, mis on normist ligi nelja kraadi võrra madalam.
Õhus külmakraade ei esinenud. Nädala minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti pühapäeval 2,2 °C.
Vihmasajud algasid teisipäevast ja nädala sademete summaks kogunes Jõgeva idapiiril asuvas ilmajaamas mõõdetuna 60 mm. Siinjuures tuleks mainida, et normi järgi on siin sadanud kogu oktoobrikuu jooksul 69 mm ja viimase 100 aasta keskmisena 66 mm.
Suurimad ööpäevased sajusummad registreeriti neljapäeval (23 mm) ja laupäeval (18 mm). Kuna septembris sadas siinkandis ainult pool sajunormist ja kogu kasvuperiood oli olnud tavapärasest kuivem, siis imbus vesi kiiresti maapinda. Pedja jões seni püsinud madal veetase hakkas tõusma.
Nädala lõpp oli tormine. Laupäeval ulatus maksimaalne tuule kiirus 18,8 m/s, pühapäeval 19,3 m/s.
Tugev tuul kiskus puudelt lehti ja vilju maha, murdis oksi. Puude võrad muutusid kaotatud värviliste lehtede tõttu värvilt rohelisemaks ja enamus puid jäid vaatamata tormituultele endiselt lehte.
Harilik käokannus
Aas-seaherne viljad ja õied
Kuna tugevat öökülma maapinnal ei esinenud, siis jätkasid lilled aedades õitsemist.
Harilik kellukas
Looduses liikudes võis kohata mitmeid teist korda õitsvaid taimeliike.
Taevas oli näha nädala teisel poolel ülelennul haneparvi.
Verev lemmmalts — invasiivne võõrliik
Jõgeval 9.10.2023.