Pildistas Merike Hiibus
Pildil olev „nastikulaps“ peab tugevasti toituma enne talvitumise algust
Harilik nastik Natrix natrix
Palusime paari nädala eest, et meiega jagataks pilte, kes kokku trehvanud augusti lõpus, septembri alul koorunud noorte nastikutega. Merike meile oma pildi saatis. Tänud!
Vastkoorunud nastikulapsed alustavad iseseisvat elu instinktide, juhendajat pliiatsipikkustel tegelastel ei ole. Varemalt maailma avastama jõudnud toituvad nendest selgrootutest, kellest jõud üle käib, kuid teadlased on arvamisel, et olude sunnil suudetakse talv üle elada ka organismis olevate varuainete najal. Oktoobrikuu külmadega (vahel isegi novembri alul) otsitakse omale talvituskoht ja nastikud talvituvad võimalusel koos. Sügisesed on meil muutunud pikemaks ning soojemaks ja ussimaarjapäeval ei oodata enam usside urgu pugemist
Vanasti seostati „majaussi“ talumajapidamistega: lauda juures olev sõnnikuhunnik oli heaks nastikupoegade inkubaatoriks. Pandi tähele, et usside lähedus peletas närilisi majapidamisest eemale. Karjaõnne pidid nastikud samuti kuulutama: lauda juurde jäeti neile „anniks“ väike piimatilk ning pandi tähele, et nastikuid on hõlpus kodu juures hoida.
Viimase mõnekümne aastaga pole selliseid majapidamisi just palju jäänud ning nastikudki kolinud tagasi looduslikku keskkonda, veekogude lähistele, olgu need siis mageda- või soolase veega ja sealt nad kunagi ju elamute juurde saabusid.
Naissaare sadama betoonil toimetas tänavu suvel nastik, kes püüdis neelata ümarmudilat (võõrliik, keda esmakordselt kohati Eestis kuusteist aastat tagasi ja kes tänaseks on meie vetes juba massiline). Vaatajad uudishimutsesid, kuidas võis roomaja saarele jõuda: kas on toonud mõni kurg , röövlind või inimene?
Nastikud on suutelised saartele ujuma (meres on isendeid nähtud lähimast maapiirist neljakümne kilomeetri kaugusel). Ujuvad nad sama hästi, kui roomavad, kuuma ilmaga võidakse veepinnal isegi liikumatult peesitada, aga sukeldudes jääda vee alla kuni pooleks tunniks. Kuna nad on looduses pikaealised võib vastassugupool samuti sellisesse paika mõnel järgneval aastal sattuda.
Huvitavad, looduskaitse alused ning täiesti kahjutud roomajad.